Krajobraz po suszy. Ceny owoców i warzyw biją rekordy!

Autor: www.sadyogrody.pl 09 września 2015 13:14

Krajobraz po suszy. Ceny owoców i warzyw biją rekordy! Wzrost cen warzyw i owoców; fot. shutterstock.com

Mimo trwającego embarga producenci owoców i warzyw notują w tym roku wzrost cen za swoje surowce. Niestety zarobią na tym zjawisku tylko ci, których uprawy nie ucierpiały zbytnio przez suszę. A tych jest niewielu.

Jabłka, maliny, kapusta biała, kapusta pekińska, cebula, ogórki – to tylko niektóre owoce i warzywa, których ceny – zarówno w skupie, jak i na rynkach hurtowych – kształtują się w tym sezonie na o wiele wyższym poziomie niż w ubiegłym roku. Co ciekawe, popyt na rynkach unijnych na te surowce wciąż rośnie – i to mimo trwającego już 14. miesiąc rosyjskiego embarga. A podaż jest znikoma. Jeśli produkty te już są dostępne, to ich jakość jest dość słaba. Swoje żniwo zbiera tegoroczna susza, która nawiedziła europejskich producentów rolnych.

Ciekawie wygląda przykład cen skupu jabłek przemysłowych. W ubiegłym roku na początku września można było za nie uzyskać około 15 gr/kg, a tendencja była spadkowa, co tłumaczono paniką rynku związaną z zakazem eksportu tych owoców do Rosji. W tym roku ceny przekroczyły już 40 gr/kg, a w drugim tygodniu września w kilku regionach przekroczyły nawet 50 gr/kg! To, jak tłumaczą znawcy, spowodowane jest wysokim globalnym popytem na produkowany z jabłek przemysłowych zagęszczony sok oraz spadkiem podaży, który wywołała susza. Co krzepiące dla sadowników, wysoka tendencja cen skupu jabłek przemysłowych oznacza także, że na rynku owoców deserowych będzie można także uzyskać przyzwoite ceny.

Tegoroczny sezon przyniósł również ogromny wzrost cen malin. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi średnia cena skupu malin do przetwórstwa w ostatnim tygodniu sierpnia br. kształtowała się na poziomie 9,05-10,25 zł/kg, w porównaniu do 4,50-5,50 zł/kg na początku sezonu skupu (połowa lipca br.). Silna dynamika wzrostu (80-100 proc.) spowodowana jest mniejszą podażą malin, będącą w głównej mierze konsekwencją tegorocznej suszy. Odnotowane pod koniec sierpnia br. ceny były jednocześnie o 100-150 proc. wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem. Również na rynkach hurtowych ceny malin wciąż idą w górę. Na początku września na wielu giełdach przkroczyły 10 zł/kg, a nawet zbliżyły się do 20 zł/kg.

Wyższe ceny zanotowano także w segmencie gruszek, śliwek czy borówek.

Cenowy boom widać również na rynku warzyw. Niedobory podażowe spowodowały także wzrost cen białej kapusty (ponad 1 zł/kg), co jest rzadkością na przełomie sierpnia i września. Kapusty jest tak mało i jest tak złej jakości, że zaczęto poszukiwać źródeł importu.

Tak drogo jak obecnie nie było także w segmencie kapusty pekińskiej, której ceny obecnie utrzymują się w przedziale 2,40-2,80 zł/kg. Tu jednak nie grozi nam zalew importu. W Europie kapusty pekińskiej też brakuje. A na wschodzie nie mają jej tyle, żeby eksportować. 

W Polsce ceny skupu cebuli do konsumpcji bezpośredniej według danych Ministerstwa Rolnictwa w sierpniu br. wynosiły 0,88 zł/kg wobec 0,68 zł/kg w roku poprzednim. W całej Europie brakuje tego warzywa.

Podobnie wygląda sytuacja na rynku ogórków. Na polskich rynkach hurtowych ceny niekiedy przekraczają 3 zł/kg.

Czy zatem plantatorzy – po stosunkowo słabym sezonie 2014/15 mogą liczyć na zyski? Niekoniecznie, ponieważ przyczyną tych wysokich cen jest susza, która wpłynęła na znaczne osłabienie zbiorów, a w wielu przypadkach – ich całkowite zniszczenie. Nawet najlepsza cena nie zagwarantuje plantatorom opłacalności, gdy nie mają czego sprzedawać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM