Jagieliński: Polskie jabłka wszystkim smakują, bo są konkurencyjne cenowo

Autor: www.sadyogrody.pl 29 kwietnia 2016 08:07

Jagieliński: Polskie jabłka wszystkim smakują, bo są konkurencyjne cenowo Roman Jagieliński, prezes grupy Roja/ fot. PTWP

- Nasze jabłka w Singapurze, Hongkongu, czy na zachodzie Europy wszystkim smakują, ale przede wszystkim z tego względu, że jesteśmy konkurencyjni cenowo. Włosi potrafią eksponować niektóre odmiany i dobrze na tym zarabiać – mówił Roman Jagieliński, prezes grupy producentów Roja, podczas panelu dyskusyjnego w trakcie 95-lecia WOBiAK SGGW.

Dodał, że producenci za owoce odmiany ‘Ligol’ dostają 0,80 zł/kg, natomiast za jabłka amerykańskiej odmiany ‘Red Chief’ można w tej chwili otrzymać 2,00 zł/kg.

Zdaniem Romana Jagielińskiego przyszłością są odmiany klubowe. - Na rynkach światowych można powalczyć z odmianą ‘Szampion’. To prawie rodzima odmiana, co prawda wyhodowana w Czechach, ale zdominowała polskie sady i obecnie jest poszukiwana tylko należy jeszcze dopracować warunki przechowywania – zaznaczył ekspert.

Grupa producentów Roja w 2015 roku do krajowego rejestru zgłosiła sport Jonagold ‘Rooja’. Owoce tej odmiany wybarwiają się prawie w 100 proc., a także cechują się rozmytym rumieńcem i posiadają bardzo twardy miąższ. Odmiana ta będzie dostępna na wyłączność dla członków grupy Roja.

Grupa Producentów Owoców Roja Sp. z o.o. zrzesza obecnie 53 sadowników, których obszar sadowniczy obejmuje około 1100 ha upraw sadowniczych. Grupa wywodząca się z wieloletniego doświadczenia w sadownictwie Romana Jagielińskiego - realizowana już w trzecim pokoleniu. W chwili obecnej Grupa , mająca swoją siedzibę na zachodnich krańcach grójecko-wareckiego zagłębia sadowniczego specjalizuje się w uprawie podstawowych gatunków jabłek, poszerzonych o grusze, śliwy czy czereśnie. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM