Jagieliński na VIII FRSiH: Na dobrą cenę jabłek musimy zaczekać

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 06 listopada 2015 09:05

Jagieliński na VIII FRSiH: Na dobrą cenę jabłek musimy zaczekać Roman Jagieliński, prezes zarządu Grupy Roja/ fot. żelazna studio

- Rynku rosyjskiego nic nam nie zastąpi. Jeżeli mówimy o dobrych cenach na jabłka konsumpcyjne, to taka cena będzie wtedy, kiedy ruszy rynek wschodni, bo dzisiaj mamy względną cenę – mówił Roman Jagieliński, prezes zarządu Grupy Producentów Owoców Roja Sp. z o.o. podczas debaty „Branża owocowo-warzywna. Kreowanie marki i wartość produktu” na VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

- Przede wszystkim na cenę jabłek w obecnym sezonie wpłynął dobry zbyt, to co otrzymujemy w formie przetworzonej, czyli bardzo modny i poszukiwany sok NFC, a także koncentrat jabłkowy, który jest w tej chwili w dobrej cenie – zaznaczył Roman Jagieliński.

Dodał, że obecnie jabłka są już sprzedawane na eksport. - W poprzednich latach eksport ruszał, gdy była nadpodaż lub brakowało jabłek przemysłowych od strony odbiorców Europy Zachodniej. Dzisiaj sprzedajemy jabłka do różnych miejsc na świecie - od Kanady po Singapur. Dużym rynkiem zbytu są Indie, również może zafunkcjonuje Wietnam i Iran. Na pewno coraz więcej jabłek sprzedajemy do Afryki Północnej, nie mówiąc o rynku europejskim, na którym też przecież stale jesteśmy obecni – powiedział szef grupy Roja.

Obecnie sadownicy gwałtownie modernizują sady. - Globalne odmiany to ‘Gala Schniga’ i ‘Royal Gala’, więc musimy tych odmian jak najwięcej sadzić, bowiem 'Galę' sprzedamy wszędzie. Trzeba się jeszcze zastanowić nad doskonałą - w moim pojęciu - odmianą jaką jest ‘Idared’ - dodał Roman Jagieliński.

- Wszyscy twierdzą, że Polacy są niezwykle przedsiębiorczy i dają sobie radę nie tylko w obszarze rolno-spożywczym, ale także w każdym przemyśle, nie mówiąc o tym, że potrafimy przede wszystkim sprzedawać – mówił Jagieliński.

Komentarze i relacje z VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu są dostępne na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM