Jabłka deserowe w cenie ubiegłorocznego "przemysłu"

Autor: Agrobiznes w TVP 09 listopada 2016 14:40

Jabłka deserowe w cenie ubiegłorocznego "przemysłu" Jabłka deserowe w cenie ubiegłorocznych przemysłowych. Sadownicy nie mają powodów do zadowolenia / fot. shutterstock

Jabłka deserowe w cenie ubiegłorocznych przemysłowych. Sadownicy nie mają powodów do zadowolenia. Produkujemy dużo za dużo. W ciągu ostatnich 15 lat zbiory jabłek się podwoiły. Tymczasem nasz rynek jest w stanie zagospodarować zaledwie jedną czwartą produkcji. Resztę trzeba wyeksportować – informuje Agrobiznes w TVP.

A z tym nie jest już tak łatwo. Zwłaszcza, że Europa jest światowym liderem w produkcji jabłek. Jak wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, Polska wciąż jest na pierwszym miejscu wśród unijnej piątki potentatów. Produkujemy aż 30 proc. tych owoców. Za nami są Włosi z wynikiem 20 proc., wreszcie Francja (13 proc.), Niemcy (9 proc.) i Hiszpania (5 proc.).

Tymczasem rosyjskie embargo trwa. Jabłka sprzedajemy głównie na rynkach europejskich, gdzie nie brakuje owoców dobrej jakości. Część zbiorów udaje się wysyłać na Wschód, ale i tam powstaje coraz więcej sadów.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM