Jabłek w chłodniach coraz mniej, ale popyt i ceny nadal wysokie

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 19 maja 2015 08:50

Jabłek w chłodniach coraz mniej, ale popyt i ceny nadal wysokie fot. shutterstock.com

Sezon handlu jabłkami 2014/15 powoli się kończy. Według szacunków ekspertów w chłodniach (już głównie tych z kontrolowaną atmosferą) jest jeszcze jedynie kilka procent ubiegłorocznej produkcji. A ci sadownicy, którzy przetrzymali owoce do końca sezonu, zarabiają o wiele więcej niż ci, którzy sprzedali je na przełomie roku. Obecnie za kilogram jabłek deserowych można uzyskać około 2 zł.

Wiele ofert eksportowych jest już odrzucanych przez sadowników i grupy producenckie. W chłodniach bowiem pozostało jedynie kilkadziesiąt tysięcy ton jabłek, które wystarczą na zaspokojenie popytu w kraju.

Na początku trzeciego tygodnia maja br. za jabłka na rynku hurtowym w Broniszach można było uzyskać 2- 3 zł/kg, na giełdzie w Sandomierzu od 1,5 zł do 2 zł/kg, a na lubelskiej Elizówce – 1,6-2,8 zł/kg.

Tymczasem z danych IERiGŻ wynika, że ceny skupu netto jabłek w spółdzielniach ogrodniczych 11-12 maja br. wynosiły średnio 2,02 zł/kg. Tydzień wcześniej cena ta wynosiła 1,87 zł/kg, a rok temu - jedynie 1,38 zł/kg.

Co ciekawe, te same raporty z grudnia, listopada i października 2014 r., czyli na początku sezonu handlu jabłkami deserowymi, pokazują, że średnia cena kilograma tych owoców wynosiła około 70-75 gr, przy czym odnotowano przypadki zakupów po około 45 gr/kg.

Zatem ci sadownicy, którzy zdecydowali się zaryzykować utrzymanie chłodni do wiosny, mogli zarobić nawet ponad 300 proc. więcej od tych spieszących się ze sprzedażą. To była jednak prawdziwa "rosyjska" ruletka, a sytuacji rynkowej nie przewidzieli nawet eksperci rynkowi. Niektórzy obawiali się zbytu na jabłka odmiany 'Idared', która do tego sezonu cieszyła się uznaniem u naszych wschodnich sąsiadów, ale – ze względu na embargo – popyt na te owoce miał zostać zatrzymany. W połowie sezonu okazało się jednak, że jest to odmiana bardzo poszukiwana przez eksporterów i to właśnie za te jabłka można było zimą uzyskać najwyższe ceny (głównie od odbiorców z krajów bałkańskich).  

Co zatem wpłynęło na dodatnią końcową ocenę sezonu handlu jabłkami 2014/15? Serwis www.sadyogrody.pl przygotował własną analizę!

Według wstępnych obliczeń eksporterów, w tym sezonie sprzedano poza granice kraju prawie 1 mln ton jabłek, czyli podobnie jak w ubiegłym sezonie. Nie zawiedli nasi najbliżsi wschodni sąsiedzi i kraje bałkańskie, czyli te państwa, które nie są objęte rosyjskim embargiem. Wzrost zanotowaliśmy w eksporcie na Białoruś, Ukrainę, do Kazachstanu, Mołdawii i Serbii. Jak tłumaczą znawcy rynku, właśnie  te kraje sprzedały całą swoją produkcję do Rosji, więc "niespotykanie duży popyt wewnętrzny" zaspokoili ogromnym importem z Polski. Taka jest przynajmniej oficjalna wersja…

We wzroście eksportu pomogło także poszukiwanie nowych rynków zbytu. Jabłka najlepszej jakości pojechały do wymagający krajów arabskich. Pierwsze kontenery wysłano już także na rynki azjatyckie i afrykańskie. Polscy producenci muszą jeszcze wiele zrobić w kwestii utrzymania jakości i współpracy pomiędzy grupami producenckimi, ale kontakty w tym sezonie mogą zaowocować w przyszłości intratnymi kontraktami na dalekich rynkach. I tak, coraz więcej mówi się o zezwoleniu na eksport polskich jabłek do Chin w 2016 roku.

Dużą rolę we wzroście cen i poprawie sytuacji w handlu jabłkami spełniły trzy unijne mechanizmy wsparcia dla producentów owoców i warzyw, które objęły głównie sadowników i jabłka. - Według naszej opinii, mechanizmy te były spóźnione, a pomoc była niewystarczająca. Jednak ostatecznie, w przypadku jabłek, objęły one 250 tys. ton. Programy te dały sadownikom komfort, że nie muszą oni podejmować nerwowych działań, że mogą w miarę spokojnie walczyć o nowe rynki. To między innymi było powodem, że ceny jabłek wróciły już faktycznie do tych sprzed roku. Widać też, że maleje zainteresowanie naszymi działaniami antykryzysowymi - powiedział Lucjan Zwolak, wiceprezes Agencji Rynku Rolnego (ARR) podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (w drugiej połowie kwietnia 2015 r.).

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM