Irańska delegacja rozpoczęła misję gospodarczą w Polsce

Autor: www.sadyogrody.pl/MRiRW 20 stycznia 2016 10:10

Sekretarz stanu Jacek Bogucki spotkał się we wtorek 19 stycznia, z oficjalną częścią delegacji prowincji Chorasan Islamskiej Republiki Iranu, która dzień wcześniej rozpoczęła misję gospodarczą w Polsce.

Polska ma dobrą reputację w Iranie, postrzegana jest przez pryzmat pracy polskich inżynierów, którzy przed nałożeniem przez społeczność międzynarodową sankcji budowali z powodzeniem infrastrukturę irańską. Strona polska wyraziła zainteresowanie zbilansowaniem wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi, tym bardziej, że walory jakościowe i smakowe polskiej żywności coraz częściej doceniają wymagający konsumenci krajów Europy Zachodniej. Wskazano również na możliwość nawiązania współpracy irańskich podmiotów ze spółkami kapitałowymi Agencji Nieruchomości Rolnych w zakresie hodowli zwierząt i upraw roślin.

Strona irańska zidentyfikowała potencjalne obszary współpracy handlowo-inwestycyjnej pomiędzy polskimi i irańskimi przedsiębiorcami, do których w szczególności należy modernizacja irańskiego rolnictwa, zwiększenie jego wydajności poprzez zasilenia irańskiego rolnictwa nowym materiałem genetycznym, maszynami rolniczymi, nowoczesnymi środkami ochrony roślin, nawozami oraz know how w dziedzinie upraw szklarniowych i irygacji. Strona irańska przekazała także informacje nt. możliwości eksportowych irańskiego rolnictwa, zachęcając do zakupu irańskich świeżych i suszonych owoców (granty, kiwi), szafranu, pistacji i rodzynek.

Obie strony zgodnie przyznały, że polskie i irańskie rolnictwo, ze względu na różne warunki klimatyczne, jest względem siebie komplementarne i w związku z tym podmioty sektora rolnego obu krajów nie konkurują ze sobą na rynkach światowych, a wzajemna współpraca zwiększy konkurencyjność zarówno polskich, jak i irańskich podmiotów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM