Internetowa platforma dla eksporterów do Chin nie dla branży owocowo-warzywnej

Autor: www.sadyogrody.pl 20 lutego 2015 09:03

Na przełomie III i IV kwartału 2015 r. swoją działalność zainauguruje Wirtualny Pawilon z Polską Żywnością (VPF) - platforma internetowa, która ma ułatwić rodzimej branży spożywczej eksport produktów do Chin. Niestety na inicjatywie tej raczej nie skorzystają producenci oraz eksporterzy warzyw i owoców.

Pomysłodawcy inicjatywy, firmy Sonall Consulting i LongMarch Partners, liczą na to, że w projekt uda się zaangażować do tego czasu nawet 50 polskich producentów żywności chętnych do zaistnienia na Dalekim Wschodzie.

Niestety poprzez platformę na razie nie będzie możliwa sprzedaż owoców i warzyw, w tym jabłek (brak jest odpowiednich zezwoleń fitosanitarnych na eksport świeżych jabłek do Chin). Jak udało nam się dowiedzieć, do sprzedaży poprzez platformę najlepsze są produkty już przetworzone, typu musy, dżemy, marmolady itp. W przyszłości, jeśli będzie to możliwe i takie będzie zapotrzebowanie rynku chińskiego, to owoce konfekcjonowane.

Wirtualny Pawilon z Polską Żywnoscią będzie działać jak "sklep w sklepie" - podstrona zajmujących się bezpośrednią sprzedażą internetową serwisów Taobao.com (portal należący do koncernu Alibaba) oraz JD.com. Koncepcja oparta jest na modelu B2C - polska żywność ma trafiać bezpośrednio do indywidualnych, chińskich klientów, z pominięciem pośredników i dystrybutorów. Wirtualny Pawilon nie tylko da chińskim konsumentom możliwość zakupu polskich produktów - znajdą się w nim również m.in. blogi oraz zestawy przepisów kulinarnych. Tak skonstruowana całość ma się przyczynić do wypromowania w Chinach "marki Polska" w kategorii żywności.

Obecnie zaawansowane prace nad podobnymi, narodowymi "wirtualnymi pawilonami" dla chińskich konsumentów prowadzą trzy inne kraje - Kanada, Nowa Zelandia oraz Francja. Wszystkie trzy korzystają w tym zakresie ze wsparcia publicznych pieniędzy. Z informacji przedstawionych przez Ziemskiego wynika, że również sześć innych państw (nie licząc Polski) przymierza się do implementacji podobnego rozwiązania. Oznacza to, że Polska stoi przed szansą znalezienia się w niewielkim gronie krajów, które przecierają szlaki z tego typu projektami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM