Indyjski rynek otwiera się na polskie jabłka

Autor: sadyogrody.pl / portalspozywczy.pl 13 stycznia 2015 10:34

Indyjski rynek otwiera się na polskie jabłka fot. shutterstock.com

Polska delegacja podczas polityczno-biznesowego szczytu w Ahmedabadzie, "załatwiła" sprawę eksportu polskich jabłek do Indii. Za kilka dni możemy otrzymać pozytywną decyzję urzędu fitosanitarnego.

W skład polskiej delegacji wchodzili m.in. wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk oraz przedstawiciele grup producentów owoców. Spotkali się oni z ministrem przetwórstwa żywności Indii Harsimrat Kaur Badal.

Polacy starają się uzyskać zgodę na stosowanie do likwidacji patogenów metody chłodzenia zamiast fumigacji, czyli działania bromkiem metylu. Stosowanie tego związku jest zabronione na terenie całej UE, dlatego Indie zgodziły się już na eksport owoców konserwowanych metodą chłodniczą z Francji, Włoch i Belgii.

- Jest o co walczyć, zwłaszcza, że Indie kupiły w 2013 roku łącznie 200 tys. ton jabłek, głównie z Chin, USA, Australii, Nowej Zelandii. W tym roku te zakupy mogą się zwiększyć, ponieważ regiony z produkcją sadowniczą nawiedziły powodzie – komentuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Jak dodaje, są także inne przeszkody w podbiciu rynku indyjskiego. Są to m.in. kwestie logistyki i modelu handlu. - Jabłka mogłyby dojechać do portu w kontenerach chłodniczych, nawet z kontrolowaną atmosferą, co nie jest o wiele droższe niż "tradycyjny" transport. Jabłka, które są wysyłane z Polski muszą być bardzo wysokiej jakości – jędrne i przede wszystkim woskowane. Przede wszystkim jest tam jednak teraz bardzo ciepło i jabłka trzeba odpowiednio przechowywać i szybko sprzedać po wyjęciu z chłodni. Ponadto nie ma tam sieci supermarketów, a handel skupia się na targowiskach, gdzie nie ma możliwości "zadbania" o owoce – mówi Mirosław Maliszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM