IERiGŻ: Rośnie import winogron, arbuzów i owoców kiwi

Autor: PAP 21 grudnia 2015 10:39

IERiGŻ: Rośnie import winogron, arbuzów i owoców kiwi Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podaje, że w tym roku Polacy kupią z zagranicy mniej owoców cytrusowych, brzoskwiń i nektaryn/ fot. shutterstock

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podaje, że w tym roku Polacy kupią z zagranicy mniej owoców cytrusowych, brzoskwiń i nektaryn. Rośnie natomiast import winogron, arbuzów i owoców kiwi.

W całym roku, kupimy z zagranicy owoce i warzywa za 2,5 mld euro. Zdecydowaną większość - ponad 90 proc. - wszystkich owoców świeżych stanowią owoce południowe - właśnie cytrusy, brzoskwinie, nektaryny czy kiwi.

Spośród owoców strefy umiarkowanej, większy niż w zeszłym roku będzie import jabłek i śliwek. Wzrośnie także import niemal wszystkich gatunków warzyw, w tym szczególnie cebuli. Import tych towarów to efekt spadku produkcji krajowej.

W grupie przetworów owocowych i warzywnych obniży się import przetworów z ananasów i kukurydzy, tj. przetworów, których ceny importowe są znacznie wyższe niż przed rokiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM