Gruzja chce podbić europejski rynek borówek

Autor: www.sadyogrody.pl 10 marca 2015 08:11

Gruzja chce podbić europejski rynek borówek fot. shutterstock.com

Gruzja liczy na zwiększenie eksportu owoców poprzez wysyłki borówek do Europy, gdzie występuje na nie wysoki popyt. Aby skutecznie konkurować na rynku, w zachodniej części regionu Guria w Gruzji powstanie ogromna plantacja borówki wysokiej.

Uprawy w Gurii będą liczyć ponad 70 ha, a wokół nich powstanie infrastruktura, gdzie owoce będą sortowane, myte, pakowane, chłodzone i przygotowywane do eksportu na rynki europejskie. Całość zapewni pracę nawet 400 osobom. Całkowity koszt inwestycji to około 6,7 mld dolarów.

Inwestycja zostanie przeprowadzona w porozumieniu państwowej spółki, która wyłoży 2,2 mln dol., wraz z grupą lokalnych producentów borówki Vanrik Agro. Projekt ma koncentrować się na budowaniu zdolności eksportowej przedsiębiorstw. Działania przyczynią się w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Gruzji.

Vanrik Agro powstała w 2011 roku. Posiada 50-ha plantację w zachodniej Gruzji.

Zdaniem rządu, ten i inne projekty mają na celu wspieranie sektora rolnictwa w Gruzji oraz promocję rodzimych produktów za granicą.

Ponadto Gruzja czyni działania zmierzające do dywersyfikacji eksportu żywności. Obecnie jej głównym partnerem jest "niestabilna" Ukraina.

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI