Grójeckie jabłka w Chinach - wywiad z wicestarostą powiatu

Autor: Albert Katana, www.sadyogrody.pl 27 października 2016 09:51

Grójeckie jabłka w Chinach - wywiad z wicestarostą powiatu Dariusz Piątkowski, Wicestarosta Powiatu Grójeckiego

Chiny kontra embargo - z Dariuszem Piątkowskim Wicestarostą Powiatu Grójeckiego nt. konsekwencji ekonomicznych targów China Expo – China Brand Show Poland rozmawia Albert Katana.

Od czasu wprowadzenia embarga rosyjskiego wiele się mówi o eksporcie grójeckich owoców i warzyw do Chin. Podpisano już stosowne międzypaństwowe porozumienia, jednak - jak informuje Związek Sadowników RP- w tym roku do Chin trafią jedynie symboliczne ilości polskich jabłek.

Ambasador Chin w Polsce Xu Jian twierdzi, że do 2020 r. wartość polsko-chińskiej wymiany handlowej przekroczy 20 mld dolarów. Według danych polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Chin eksportujemy przede wszystkim miedź i wyroby z miedzi, meble, czekoladę i wyroby cukiernicze, części i akcesoria samochodowe, silniki, turbiny parowe, aparaturę do telefonii przewodowej, przełączniki elektryczne, kauczuk syntetyczny. Jak widać, wśród tych towarów nie wymienia się polskich owoców i warzyw.

W Polsce rokrocznie odbywają się targi China Expo – China Brand Show Poland -  jedno z największych wydarzeń poświęconych współpracy polsko-chińskiej. VI edycja tych targów trwała od 15 do 17 września. Według informacji organizatorów, wydarzenie zgromadziło około 3 tys. odwiedzających oraz zaowocowało podpisaniem kontraktów handlowych o wartości ok. 10 mln dolarów. Wśród uczestników targów byli przedstawiciele powiatu grójeckiego.

Czy podczas targów rozmawiano także o owocach i warzywach produkowanych w powiecie grójeckim i czy podpisano jakieś kontrakty na handel tymi produktami?

Na targi China Expo- China Brand Show Poland zaproszeni zostaliśmy jako Zarząd Powiatu Grójeckiego przez Polsko-Chińskie Towarzystwo Gospodarczo Kulturalne. Była to promocja producentów i handlowców chińskich z prowincji Shanxi i - poza ziołami - nie była to branża rolno-spożywcza. Oczywiście w luźnych rozmowach przedstawiałem zainteresowanym, z jakiego jestem rejonu i co on oferuje. Chińczycy to przedsiębiorczy naród, handlować chcą i mogą wszystkim. Targi typowo rolno-spożywcze AGRI-FOOD odbywają się w maju i to w tym okresie w bieżącym roku nawiązaliśmy kontakt  z importerami, dystrybutorami i przedsiębiorstwami handlowymi zza Wielkiego Muru. Gościliśmy wtedy delegację z Chin z prowincji Fujian, która była żywo zainteresowana naszym regionalnym produktem, jakim jest jabłko grójeckie. Na spotkaniu goście mogli skosztować potrawy z naszych owoców. Po degustacji zaprosiliśmy ich do zwiedzania okolicznych sadów, miejscowej wytwórni soków, linii sortujących w jednej z grup producenckich. Goście mogli zobaczyć grójeckie sady w czasie kwitnienia, proces przechowywania owoców, przygotowania ich do sprzedaży w polskich sieciach handlowych i na eksport, a także ich ostateczny przerób na naturalny sok, którego bezpośrednio z linii produkcyjnej mogli spróbować. Czy  po tej wizycie podpisano jakieś kontrakty - nie wiem, natomiast wiem, że przedstawicielom prowincji Fujian bardzo spodobała się wizyta w Powiecie Grójeckim i zadeklarowali chęć przyjazdu w czasie przyszłorocznych targów spożywczych, w celu bliższej współpracy handlowej.

Według informacji Związku Sadowników RP chęć eksportu owoców do Chin zgłosiło ponad 900 sadowników i ok. 160 pakowalni, jednak wielu sadowników wycofało się ze względu na związane z eksportem wysokie koszty sięgające kilkuset złotych na hektar. Teraz gotowych do poddania się kontroli jest ok. 500 gospodarstw. Czy władze powiatu grójeckiego mają jakiś pomysł na to, jak zachęcić większą ilość producentów do eksportu do Chin?

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM