Grecja: Gwałtowny spadek eksportu truskawek. To przez embargo

Autor: www.fruit-inform.com/www.sadyogrody.pl 15 marca 2016 14:38

Grecja: Gwałtowny spadek eksportu truskawek. To przez embargo Utrata rynku rosyjskiego doprowadziła do gwałtownego spadku eksportu truskawek w Grecji/ fot. shutterstock

Utrata rynku rosyjskiego doprowadziła do gwałtownego spadku eksportu truskawek w Grecji. W 2014 r. wolumen eksportu tych owoców wynosił 34 tys. ton, z czego do momentu wprowadzenia zakazu do Rosji wyeksportowano 20 tys. ton – informuje fruit-inform.com.

W 2015 r. wolumen eksportu greckich truskawek osiągnął wielkość tylko 20 tys. ton. Embargo zmusiło Greków do poszukiwania nowych kanałów dystrybucji. Wobec tego w 2015 r. największym odbiorcą greckich truskawek była Mołdawia, gdzie wysłano około 7 tys. ton owoców (rok wcześniej było to tylko 2,4 tys. ton). Kolejnym ważnym odbiorcą stała się Bułgaria i Cypr. Do tych krajów Grecja wyeksportowała odpowiednio 1.8 tys. ton i 2 tys. ton owoców.

Warto podkreślić gwałtowny wzrost eksportu greckich truskawek do Litwy i Łotwy. Jak wynika z oficjalnych statystyk w ubiegłym roku dostawy do tych krajów wzrosły 9,5 i 6 razy. Dostawy truskawek na Litwę wzrosły z 0,23 do 1,37 tys. ton, a na Łotwę z 0,14 do 1,36 tys. ton. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM