Fatalna sytuacja na rynku warzyw i owoców w Rosji?

Autor: petersburg.trade.gov.pl 04 marca 2015 16:13

Fatalna sytuacja na rynku warzyw i owoców w Rosji? Sytuacja na rosyjskim rynku warzyw i owoców nie jest najlepsza

W rosyjskich agencjach informacyjnych ukazała się wypowiedź sekretarza prasowego prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Pieskowa nt. warunków zezwalających na ewentualny import produkcji rolnej z Europy. Może to być przymiarka do kolejnej próby rozbicia jedności UE, a jednocześnie jest to informacja w jak fatalnej sytuacji jest rynek owoców i warzyw FR - informuje serwis petersburg.trade.gov.pl.

Dmitrij Pieskow określił warunki zezwalające na import produkcji rolnej z Europy: Moskwa jest gotowa rozpatrzyć kwestię dostaw produkcji rolnej w postaci surowca powierzonego do dalszej obróbki na terytorium Rosji.

Czytaj także: Rosja może znieść embargo, jeżeli zachodnie firmy wybudują tam przetwórnie

Agencja informacyjna RBK przekazała, że w ten sposób Pieskow skomentował prośbę Grecji dotyczącą zniesienia embarga na dostawy greckich owoców do Rosji. Zgodnie z przepisami WTO, Rosja nie może zrobić wyjątku dla Grecji w ramach kontrposunięć, przyjętych dla wszystkich krajów EU. Jednak, jak podkreślił Pieskow, "w tym przypadku można byłoby wypracować system nie bezpośrednich dostaw, a dostaw surowca powierzonego dla stworzonych na terytorium Rosji zakładów spożywczych".

Pieskow dodał, że trakcie lutowej wizyty prezydenta Putina na Węgrzech, rosyjski lider oświadczył, że pomimo sankcji Moskwa będzie mogła współpracować z Budapesztem w sektorze rolno przemysłowym. Na pytanie, czy będą wprowadzone poprawki do rosyjskich uregulowań prawnych w związku z ewentualną współpracą w sektorze rolno przemysłowym, Pieskow poinformował, że "temat będzie opracowywany" ale nie ma gwarancji, że schemat współpracy powstanie.

System dostaw tzw. surowca powierzonego, o którym mówił Pieskow, zakłada dostawy surowca do  zakładów celem dalszego przerobu. Jednocześnie dostawca nie traci prawa własności na swoją produkcję.

Wprowadzone przez rosyjskie władze embargo na wwóz towarów z Europy całkowicie wyklucza wwóz na terytorium Federacji Rosyjskiej produkcji rolnej , surowców i  żywności. Temat zniesienia embarga na dostawy greckich owoców był omawiany w trakcie spotkania Wiceministra Rolnictwa Grecji Panayotisa Sguridisa z przedstawicielem Rossielchoznadzoru Aleksiejem Aleksiejenko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM