Fatalna kondycja brazy sadowniczej. Opłacalność produkcji drastycznie spada

Autor: Rzeczpospolita 10 października 2016 10:47

Fatalna kondycja brazy sadowniczej. Opłacalność produkcji drastycznie spada Utrata tak chłonnego rynku nie jest możliwa do zastąpienia jakimkolwiek innym. Akcja patriotyczna („Jedz jabłka na złość Putinowi”) odniosła tylko doraźny skutek, nie zmieniła obserwowanego już od dłuższego czasu trendu zmniejszenia się popytu na jabłka na rynku wewnętrznym. / fot. shutterstock

Kondycja branży jest fatalna - złe wiadomości przekazuje „Rzeczpospolitej” Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. - Obserwujemy drastyczny spadek opłacalności produkcji. Już od trzech lat polscy sadownicy nie mogą eksportować swoich produktów na rynek rosyjski. - Niestety nie poradziliśmy sobie z embargiem.

Utrata tak chłonnego rynku nie jest możliwa do zastąpienia jakimkolwiek innym. Akcja patriotyczna („Jedz jabłka na złość Putinowi”) odniosła tylko doraźny skutek, nie zmieniła obserwowanego już od dłuższego czasu trendu zmniejszenia się popytu na jabłka na rynku wewnętrznym.

- Dzięki unijnym mechanizmom pomocowym, producenci jabłek mogli dostarczać owoce organizacjom charytatywnym, a w zamian otrzymywać rekompensaty finansowe. Ostatnio obserwuje się duży wzrost eksportu na Białoruś. Na pewno jakaś część jabłek trafi do Rosji przez Białoruś - ocenia na łamach Rzeczpospolitej Maliszewski.

Szef ZSRP wskazuje też na to, że wbrew powszechnym przekazom, polskie jabłka nie trafiają hurtem do Azji, a pozostają wewnątrz rynku europejskiego. Ta część jabłek, która nie trafia do Rosji, ląduje na rynku wewnętrznym, co obniża ich cenę. Biorąc pod uwagę wysoką kapitałochłonność branży, jej kondycja jest fatalna. Okazuje się, że problemem dla polskich sadowników jest również dostęp do siły roboczej. - Polacy nie są zainteresowani pracą sezonową, w związku z czym sadownictwo korzystało z usług Ukraińców. Obecnie jednak jest problem z terminowym uzyskiwaniem wiz w konsulatach na Ukrainie - komentuje.

Więcej w Rzeczpospolitej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM