Europa poszukuje zagęszczonego soku jabłkowego - także w Chinach i Iranie

Autor: Agro Navigator 04 grudnia 2017 08:01

Europa poszukuje zagęszczonego soku jabłkowego - także w Chinach i Iranie fot. shutterstock.com

Z listopadowych prognoz USDA wynika, że w sezonie 2017/18 zbiory jabłek w Chinach (największy na świecie producent jabłek i soku jabłkowego) wzrosną o 1,4%, do 44,5 mln t - wynika z analizy Agro Navigator przygotowanej przez PKO Bank Polski.

Ilość jabłek przeznaczonych do przetwórstwa w Chinach zwiększy się o 8,6% r/r, do 5 mln t, co pozwoli na zwiększenie produkcji zagęszczonego soku jabłkowego w podobnym wymiarze i tym samym wzrost jego eksportu w całym sez. 2016/17. Wzrost ten sugerują zmiany eksportu koncentratu z Chin na początku sez. 2017/18 – wg IEG Vu w 2017 r. zwiększył się on o 29% r/r do 154 tys. t.

W okresie lipiec-wrzesień 2017 r. kraje UE zaimportowały z Chin 9,6 tys. t koncentratu jabłkowego wobec 3,3 tys. t przed rokiem (Eurostat). Szczególnie widoczny jest wzrost zainteresowania chińskim sokiem zagęszczonym przez odbiorów z Niemiec oraz Austrii. Odnotowuje się również jego przywóz do Polski (1,2 tys. t), mimo że w ostatnich trzech latach polscy odbiorcy nie importowali koncentratu z tego kraju. Niedobór surowca (jabłek) na rynku unijnym i wyższe ceny w Europie skłaniają do poszukiwania koncentratu na rynkach pozaeuropejskich, nawet na rynku irańskim. Niemniej import nie jest na razie tak istotny, aby negatywnie wpłynąć na ceny. Zgodnie z notowaniami IEG Vu cena koncentratu soku jabłkowego z Polski w połowie listopada 2017 r. wynosiła 2,0 EUR/kg, tj. 2-krotnie więcej r/r. - wynika z analizy Agro Navigator przygotowanej przez PKO Bank Polski.

Niskie zapasy jabłek w Polsce

Niska podaż jabłek wspiera utrzymywanie wysokich cen na rynku krajowym. Wg Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych (TRSK), zapasy tych owoców w Polsce na początku listopada 2017 r. wynosiły 1,2 mln t co oznaczało spadek o blisko 30% r/r. Z uwagi na gorszą jakość (za TRSK) jabłka w sez. 2017/18 mogą się gorzej przechowywać, a to z kolei może być czynnikiem wspierającym wzrosty cen w kolejnych miesiącach. Wg IERiGŻ-PIB w pierwszej połowie listopada 2017 r. przeciętna cena skupu jabłek deserowych w Polsce wynosiła 1,76 zł/kg i była wyższa o 56% r/r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM