Embargo wyjdzie polskim rolnikom na dobre

Autor: Agrobiznes TVP 08 kwietnia 2015 08:03

Zdaniem ekspertów, embargo wyjdzie polskim rolnikom na dobre, jednak nie wszyscy podzielają ten optymizm. Chociaż na szacunki jest jeszcze za wcześnie, jednak już wiadomo że straty dla niektórych są ogromne – podano w programie „Agrobiznes” TVP.

Sytuacja na rynku powoli się stabilizuje. Teraz cena jabłek zarówno na rynkach hurtowych, jak i eksportowych jest ponad dwa razy wyższa, niż przez ostatnie pół roku. Choć nie są to wysokie profity, jednak pokrywają koszty produkcji. Osoby, które zdecydowały przetrzymać swoje plony w całości być może zyskają na tym. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, negatywne skutki embarga poniosą tylko te firmy, które zamknęły się na rynek rosyjski.

Embargo miało bardzo duży wpływ na polskie rolnictwo. Przez ostatnie lata mieliśmy bardzo wysoką dynamikę eksportu polskich produktów żywnościowych sięgającą kilkunastu procent, a w 2014 roku jest to zaledwie 4,5 proc. Niewątpliwie jest to skutek wprowadzonego embarga.

Z czasem sytuacja, w której się znaleźliśmy może wyjść na dobre, ponieważ jest to szansa na znalezienie nowych, być może lepszych rynków zbytu. Tym bardziej, że rynki na które próbujemy się dostać są dużo bardziej stabilne. 

Zobacz więcej w programie "Agrobiznes" w TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM