Embargo wpływa na ceny polskich pomidorów i ogórków szklarniowych

Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej 30 czerwca 2015 14:50

Embargo wpływa na ceny polskich pomidorów i ogórków szklarniowych fot. shutterstock.com

Ceny pomidorów spod osłon w czerwcu br. kształtowały się na niższym poziomie niż przed rokiem. Średnio w pierwszych trzech tygodniach miesiąca  cena skupu tych warzyw wynosiła 2,85 zł/kg i była o 17 proc. niższa niż przed rokiem (dane IERiGŻ-PIB, Ministerstwo Rolnictwa).  Na bardzo niskim poziomie kształtują się ceny ogórków spod osłon – podali analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

W analogicznym okresie ceny ogórków spod osłon zmniejszyły się średnio o 27 proc. do poziomu wynoszącego średnio 1,18 zł/kg. Dynamika spadku cen tych warzyw przyspieszyła w czerwcu. W ostatnich czterech tygodniach (25.05-23.06) przeciętna cena skupu tych warzyw obniżyła się aż o 66 proc. do poziomu 0,78 zł/kg.

Przyczyną spadku cen - zarówno pomidorów jak i ogórków szklarniowych - jest ich mniejsza sprzedaż na rynki zewnętrzne, spowodowana wprowadzonym przed rokiem rosyjskim embargiem. Według danych Eurostatu, w trzech pierwszych kwartałach sezonu 2014/2015 eksport pomidorów z Polski obniżył się o 25 proc. r/r do 52 tys. t, ogórków szklarniowych natomiast o 19 proc. do 5,4 tys. t. O ile skutki embarga, ze względu na niską podaż w krajach Unii, były mniej odczuwalne dla producentów w roku poprzednim, to w tym roku mogą być one bardziej widoczne. Historycznie eksport pomidorów i ogórków do Rosji na większą skalę zaczynał się w czerwcu. Dodatkowo presję na spadek cen stwarza większa produkcja w krajach zachodnich, zwłaszcza jeśli chodzi o ogórki. Dotyczy to krajów Beneluksu, jak też Hiszpanii (za freshplaza.com).

Co prawda, na polskim rynku obecnie dostępne są w głównej mierze ogórki i pomidory pochodzące z krajowej produkcji, niemniej presja na spadek cen ze strony rynków zagranicznych wciąż jest duża.

Eksport koncentratu jabłkowego z Polski do USA i Federacji Rosyjskiej

W pierwszych czterech miesiącach 2015 r. popyt na zagęszczony sok jabłkowy ze strony Stanów Zjednoczonych i Rosji utrzymywał się na wciąż wysokim poziomie. Dynamika wywozu co prawda osłabiła się w porównaniu do ostatnich miesięcy 2014 r., niemniej łączny wywóz z Polski do tych 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM