Embargo wpłynęło pośrednio na niższe ceny owoców i warzyw w sezonie 2014/15

Autor: www.sadyogrody.pl 31 lipca 2015 09:19

Embargo wpłynęło pośrednio na niższe ceny owoców i warzyw w sezonie 2014/15 Według analityków banku BGŻ BNP Paribas, ceny owoców i warzyw w sezonie 2014/2015 na rynku krajowym byłyby znacząco niższe także w sytuacji, gdyby embargo nie zostało wprowadzone/ fot. shutterstock

Rosja w skali globalnej nie jest istotnym producentem owoców i warzyw, jest za to ich znaczącym importerem. Udział w światowej wartości importu tych produktów w 2013 r. kształtował się na poziomie 5,5 proc. Biorąc pod uwagę rynki eksportowe, Rosja stanowiła główny kierunek zbytu polskich produktów świeżych oraz ważny kanał sprzedaży, jeśli chodzi o owoce (głównie jabłka) i warzywa mrożone – wynika z raportu przygotowanego przez analityków banku BGŻ BNP Paribas w rocznicę rosyjskiego embarga.

Wprowadzeniu embarga przez Federację Rosyjską towarzyszył wyraźny spadek cen owoców (zwłaszcza jabłek) oraz większości warzyw. O ile w przypadku znaczących kategorii takich jak jabłka, pieczarki czy też kapusta pekińska, ograniczenie obrotów z Rosją można uznać za kluczowy czynnik powodujący obniżki cen, to już biorąc pod uwagę pozostałe kategorie, trudno jest jednoznacznie określić jego siłę.

Istotny jest fakt, że ceny owoców i warzyw w sezonie 2014/2015 na rynku krajowym byłyby znacząco niższe także w sytuacji, gdyby embargo nie zostało wprowadzone. Wysokie zbiory w Polsce oraz krajach Unii Europejskiej owoców i warzyw, dla których Rosja nie jest znaczącym odbiorcą (np. ziemniaki), spowodowały spadki cen równie silne, jak w przypadku wielu kategorii o zdecydowanie większym znaczeniu eksportowym.

Dość wyraźne wzrosty cen, obserwowane na koniec sezonu, nie zrekompensowały całości strat wynikających z embarga. Były one w dużej mierze konsekwencją niższych zapasów, na które miały wpływ programy wspierające wycofanie owoców i warzyw z rynku i większy przerób przez sektor przetwórczy. Ocenia się jednak, że 80-90 proc. łącznych zbiorów jabłek w kraju zostało sprzedanych po cenach znacznie niższych niż w sezonie poprzednim.

Problem zagospodarowania zbiorów jabłek w znacznym stopniu rozwiązał większy przerób przemysłowy jabłek, a także programy mające na celu wycofanie części produkcji jabłek z rynku.

Według szacunków banku BGŻ BNP Paribas, do przetwórstwa w sezonie 2014/2015 trafiło o ok. 16 proc. więcej jabłek niż w sezonie poprzednim.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM