Embargo nie wpłynęło na wielkość unijnego eksportu owoców i warzyw

Autor: Puls Biznesu 25 lutego 2015 10:21

Embargo nie wpłynęło na wielkość unijnego eksportu owoców i warzyw fot. shutterstock.com

Rosyjskie embargo nie zaszkodziło statystykom eksportowym świeżych owoców i warzyw. Z danych zebranych przez European Fresh Produce Association (EFPA) wynika, że od sierpnia 2014 r. do listopada 2014 r. z UE wyjechało prawie 1,77 mln ton owoców i warzyw wobec 1,75 mln ton w tym samym okresie rok wcześniej - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Statystyki wartościowe świadczą jednak o desperacji eksporterów. Za ten nieco wyższy wolumen w 2014 r. odbiorcy zapłacili aż 225 mln EUR mniej niż w 2013 r. Zwiększone transporty przyjęli m.in. Egipt, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Brazylia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przy czym białoruskiemu wynikowi (164 tys. ton więcej niż rok wcześniej) żaden kraj nie jest w stanie dorównać. Kolejna w zestawieniu Brazylia kupiła z UE niecałe 51 tys. ton więcej, a następny Egipt niemal 50 tys. ton - czytamy w "PB".

Bolączką są jednak ceny. Średnia unijna dowodzi 15-procentowego spadku cen tony eksportowanych jabłek. Polskie dane od nich odbiegają. I to znacznie. Według EFPA, trzyletnia średnia unijna to około 600 euro za tonę, zeszłoroczna średnia — 400 euro. Polacy inkasowali 150 euro za tonę.

Na dużym cenowym minusie są też unijni producenci warzyw strączkowych, cebuli, pora i czosnku oraz owoców pestkowych.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM