Embargo może przyspieszyć proces konsolidacji sektora owoców i warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 10 sierpnia 2015 15:12

Embargo może przyspieszyć proces konsolidacji sektora owoców i warzyw Analitycy są zdania, że embargo może przyspieszyć proces konsolidacji sektora owoców i warzyw/ fot. shutterstock

Zdaniem analityków Banku BGŻ BNP Paribas embargo Rosji może przyspieszyć konsolidację krajowego sektora owoców i warzyw. W przeszłości takie zakazy nie powodowały większych strukturalnych zmian na rynku owoców i warzyw. Jednak w przyszłości producenci rolni będą zapewne z mniejszym zaufaniem podchodzić do rynku rosyjskiego, nawet po zniesieniu embarga - twierdzą eksperci.

- Można oczekiwać że poszukiwanie nowych rynków zbytu przyczyni się do zmian w zakresie struktury odmianowej polskich owoców i warzyw. Oferowanie tych produktów na wymagającym rynku europejskim i azjatyckim będzie wymagać też inwestycji w poprawę jakości oraz zmian w sposobie dystrybucji owoców i warzyw - informują analitycy BGŻ BNP Paribas.

Jak twierdzą analitycy nowym warunkom lepiej sprostają producenci silniejsi ekonomicznie, widzący potrzeby zmian w swojej produkcji. Z kolei producenci prowadzący działalność na mniejszą skalę mogą wycofywać się z rynku, bądź zmniejszać nakłady na produkcję już w bieżącym sezonie. - Embargo może zatem przyspieszyć procesy konsolidacji w krajowym sektorze produkcji owoców i warzyw - dodają analitycy BGŻ BNP Paribas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM