Embargo a sprzedaż truskawek w 2015 r. Plantatorzy szukają nowych rynków

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 29 stycznia 2015 08:10

Embargo a sprzedaż truskawek w 2015 r. Plantatorzy szukają nowych rynków fot. shutterstock.com

- Uprawa truskawek w Polsce podzielona jest na dwie grupy. Jedni uprawiają truskawki do przetwórstwa i są zdani na zmieniające się co roku ceny dyktowane przez duże zakłady. Z drugiej strony rozwija się produkcja truskawki deserowej, która przynosi większą stabilność dochodów. Jednak embargo może przeszkodzić w rozwoju tych upraw - mówi Janusz Andziak, prezes Stowarzyszeenia Plantatorów Truskawki (SPT) z Jasieńca k. Grójca.

W tej chwili Polska jest drugim/trzecim producentem truskawek (ogółem) w Europie. - Moim zdaniem, w najbliższych latach będziemy silnym europejskim wiceliderem w uprawie truskawki deserowej. Przemysł będzie "oddzielną półką" – zarówno cenową, jak i jakościową – dodaje Andziak.

Do roku 1989 w Polsce produkowało się jedynie truskawki do przetwórstwa. Po przemianach część plantatorów przestawiło się na produkcję truskawek deserowych i ta liczba wciąż rośnie.  - To właśnie ci plantatorzy osiągają zyski ze swoich upraw – potwierdza Janusz Andziak.

Jak tłumaczy, przy zapowiadanym wzroście produkcji, polscy plantatorzy mogą mieć problemy z jej zagospodarowaniem w najbliższym sezonie. W tym roku takich problemów jeszcze nie było, ponieważ główny plon truskawki został sprzedany do Rosji – przed nałożeniem embarga w sierpniu. Kłopoty odczuli plantatorzy odmian powtarzających, którzy musieli zagospodarować zbiory sierpniowo-wrześniowe.

- Te właśnie innowacje, czyli uprawy w tunelach, przyspieszone czy opóźnione lub powtarzające stają się coraz bardziej popularne w Polsce - mówi prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki.

- Aby osiągnąć sukces w produkcji i sprzedaży truskawek deserowych musimy zdobywać nowe rynki zbytu. Inaczej się "udusimy" - przyznaje.

Jednak nie jest łatwo przestawić produkcję do wymagań innych rynków. W różnych krajach obowiązują inne wymagania co do koloru czy wielkości owoców.

Dlaczego ograniczyliśmy się głównie do rynku rosyjskiego? - Po pierwsze, był to sprawdzony płatnik, który nigdy nie zwlekał z tą zapłatą (często odbiorcy płacili gotówką od razu przy odbiorze towaru, a na płatności z Zachodu trzeba było czekać tygodniami). Ponadto Rosja oferowała wyższe ceny niż kontrahenci z Europy Zachodniej czy polscy odbiorcy – tłumaczy Janusz Andziak.

W 2015 roku ciężko będzie znaleźć odbiorców truskawek, którzy zastąpią nam rynek rosyjski. - Będziemy próbować zacieśniać współpracę z odbiorcami na Litwie, Łotwie czy w Estonii, ale wszyscy będą chcieli tam eksportować, czyli będziemy zapewne konkurować ceną. Dodatkowo - odmiany o ciemnej skórce , czyli popularna "Marmolada" akceptowalna jest także przez konsumentów w Finlandii, Szwecji oraz Norwegii, a także w Europie Środkowo-Wschodniej (Czechy, Węgry, Bułgaria, Rumunia) – przyznaje prezes SPT.

Jego zdaniem, Maroko i Hiszpania nie stanowią konkurencji dla polskich plantatorów truskawek, ponieważ kończą się tam zbiory w momencie, zanim w Polsce startują. – Nasze truskawki z powodzeniem mogłyby więc być sprzedawane w Europie Południowej – po zakończeniu tamtejszego sezonu. Podejmowane były nawet takie próby, ale tamtejsi odbiory nie preferują truskawek, które uprawiamy w Polsce, ze względu na zbyt duże owoce i ciemniejszy kolor – dodaje Janusz Andziak.

Jak przyznaje, dużą konkurencją dla polskich plantatorów truskawek stanowi Holandia, Belgia i Niemcy. - Trudno nam zaistnieć więc na tych rynkach i konkurować z rodzimą produkcją. Zwłaszcza, że tamtejsi producenci bronią się ze względu na to, że polska truskawka jest nawet kilka razy tańsza – mówi Andziak.

- W Polsce obserwuję najniższe ceny owoców w całej Unii Europejskiej – przyznaje.

Łączna powierzchnia uprawy truskawek w Polsce w 2014 r. wyniosła 53,6 tys. ha. Zbiory truskawek oszacowano na ponad 200 tys. ton, czyli o 4 proc. więcej niż w 2013 roku i o blisko 9 proc. więcej od średnich zbiorów 2006 - 2010.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM