Eksporter jabłek importuje chińskie owoce. Pierwsze tangelo dotarło już do Polski!

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 07 lutego 2018 10:32

Eksporter jabłek importuje chińskie owoce. Pierwsze tangelo dotarło już do Polski! Henry Wang dyrektor Jiutai Modern Agriculture i Michał Glijer, prezes Grupa Sad Export na targach Fruit Logistica w Berlinie

- Nasze kontakty handlowe z chińską firmą Jiutai Modern Agriculture z początku miały na celu eksport jabłek i soku jabłkowego z Polski. W momencie, kiedy w zeszłym roku nastąpił kolejny kryzys na rynku jabłka, zadecydowaliśmy, że sprowadzimy owoce od naszego partnera. Chińscy partnerzy produkują wiele odmian bardzo smacznych owoców, posiadają własne bazy produkcyjne i własne sady – mówi w rozmowie z serwisem sadyogrody.pl, Michał Glijer, prezes Grupy Sad Export Sp. z o.o.

Grupa Sad Export z Magnuszewa (woj. mazowieckie), w zeszłym roku rozpoczęła import owoców cytrusowych z Chin. Pierwszy transport pomelo dotarł do Polski w październiku 2017 r. Owoce były dostępne, m.in. w sieci sklepów Dino i Carrefour. Z początkiem lutego br., na polski rynek po raz pierwszy trafiła dostawa tangelo, z prowincji Fujian w południowo-wschodnich Chinach. Owoce będą promowane podczas Międzynarodowych Targów Owoców i Warzyw Fruit Logistica 2018 w Berlinie.

- Zazwyczaj poprzez tangelo rozumie się owoc, który jest krzyżówką grejpfruta i mandarynki. W Chinach dostępne jest tangelo o bardziej subtelnym, słodszym smaku i aromacie – hybryda pomarańczy (80 proc. smaku) i pomelo (20 proc). Wyglądem owoce przypominają zielone, nieco większe pomarańcze. Skórka tangelo łatwo odchodzi od soczystego miąższu. Pomelo obiera się nieco trudniej – tłumaczy Michał Glijer.

 

Prezes Grupy Sad Export zaznacza, że tangelo jest wyjątkowo smacznym owocem, dlatego też polskie sieci handlowe były zainteresowane współpracą.

– Jeśli ktoś raz poznał smak tangelo, to ponownie sięga po ten owoc. W promocji i popularyzacji pomelo również zadecydował smak oraz właściwości owocu. Początkowo pomelo było głównie mylone z grejpfrutem, ale okazało się, że owoce szybko zdobyły uznanie klientów za sprawą delikatnego, słodkiego smaku. Coraz częściej pojawiają się również publikacje na temat zdrowotnych aspektów pomelo, m.in. owoce zawierają więcej witaminy C niż cytryna. Polskim konsumentom nie przeszkadza, że pomelo i tangelo zostały sprowadzone z Chin. Wszystkie produkty, które importujemy posiadają odpowiednie certyfikaty SGS i GlobalGAP. W Chinach produkcja owoców i warzyw utrzymywana jest na bardzo wysokim poziomie – mówi.

- Chińczycy mają nadzieję, że polskim konsumentom zasmakują ich owoce. - Chcemy, aby ta współpraca była na warunkach partnerskich i obopólnie korzystna. Będziemy starali się eksportować polskie jabłka, natomiast od strony chińskiej będziemy sprowadzać owoce na rynki Europy Zachodniej. Zamierzamy przekonać konsumentów w Europie, że Chińczycy zapewniają bardzo wysoką jakość produkowanych owoców. Niejednokrotnie w chińskich supermarketach owoce pod względem jakościowym przewyższają towary oferowane w Polsce. Chińscy producenci ciągle podnoszą jakość i bezpieczeństwo w całym łańcuchu dostaw – zaznacza Michał Glijer.

I dodaje, że sprowadzone z Chin pomelo zostało sprzedane. – Ceny za pomelo w tym roku były niskie. Już dawno nie zdarzyło się tak, aby cytrusy były tańsze od polskich jabłek. Przyczyną spadków cen była wysoka podaż pomelo w Chinach, z tego też powodu zaprzestano nowych nasadzeń. Drugi czynnik – pomelo co roku generowało dla importerów dobre zyski. Podmiotów dużych, średnich i małych importujących pomelo z Chin było bardzo dużo, w związku z tym nadpodaż tych owoców została przeniesiona do krajów Europy – tłumaczy.

Grupa Sad Export w 2018 r., zamierza w dalszym ciągu współpracować z chińską firmą Jiutai Modern Agricultural. – Będziemy kontynuować import pomelo. Start tego owocu na polskim rynku był dobry i dystrybucja została również dobrze zorganizowana. W 2018 roku chcemy sprowadzić 2-3 razy więcej pomelo. Pierwsze dostawy powinny być u nas już we wrześniu i będziemy kontynuować import owoców aż do początku stycznia. Czekamy także na wyniki testu z tangelo - spodziewamy się, że owoc przyjmie się wśród konsumentów. Oprócz pomelo i tangelo, w następnej kolejności stawiamy na cytryny, próbki zostały już wstępnie zaakceptowane przez sieci handlowe. Z Chin chcemy także sprowadzać zielone kiwi. Nie sposób nie wspomnieć o pomarańczach – mówi.

- W nowym sezonie zamierzamy się również lepiej przygotować do eksportu polskich jabłek do Chin, począwszy od września i października – dodaje.

Jiutai Modern Agriculture dostarcza owoce bezpośrednio do około 2 600 supermarketów w Chinach. W ofercie firmy dostępne są owoce, m.in.: melon miodowy, mango, banany, pomarańcze, grejpfruty, kiwi, tangelo, pomelo, cytryny, czerwone winogrona, mandarynki, kilka odmian gruszek, pitaja (smoczy owoc) i inne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM