Eksport polskich jabłek do Chin już w 2016 r.?

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 13 kwietnia 2015 14:02

Eksport polskich jabłek do Chin już w 2016 r.? fot. shutterstock.com

- Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z harmonogramem, który przyjęliśmy ze stroną chińską, to dopuszczenie polskich jabłek na rynek Chin nastąpi w 2016 r. Jest to procedura bardzo skrócona - z uwagi na naszą dobrą współpracę - powiedziała Monika Tyska, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MRiRW podczas konferencji "Jak zwiększyć skalę i efektywność polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych do Chin?" organizowanej przez Polsko Chińską Radę Biznesu.

Procedura dotycząca zezwolenia na eksport polskich jabłek do Chin zapoczątkowana została w 2014. Choć jest to procedura długotrwała, strona chińska zgodziła się na jej stosunkowo szybkie przeprowadzenie. Jak zdradziła Tyska, Chińczycy obiecali stronie polskiej, iż procedura zostanie zakończona już w 2016 r., po wcześniejszej inspekcji przedstawicieli chińskich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności podczas zbiorów w 2015 r. w Polsce.

Aktualnie polscy producenci owoców eksportować do Chin mogą jedynie trzy mrożone produkty: truskawki, czarną porzeczkę oraz wiśnie. Polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ostatnim czasie zgłosiło zapytanie do strony chińskiej o możliwość zezwolenia na eksport kolejnych produktów mrożonych do azjatyckiego kraju.

- Strona chińska zobligowała się do przygotowania wzorów kwestionariuszy, odrębnych dla każdego owocu. Kwestionariusz już po przekazaniu stronie polskiej będzie opracowywany w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa, we wsparciu z odpowiednimi instytutami, jak również z przedsiębiorcami, którzy będą musieli taki kwestionariusz wesprzeć danymi dotyczącymi produkcji - jej ilości oraz produkcji w kontekście historycznym - oznajmiła w Tyska.

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM