Eksport jabłek w końcu ruszy?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 08 maja 2016 10:17

Eksport jabłek w końcu ruszy? Mimo wciąż wysokich zapasów jabłek na Mazowszu zauważyć można nieco większy popyt na jabłka / fot. A.Gwara

Sytuacja na rynku jabłek od początku sezonu sprzedażowego pozostawała stabilna. Ceny były niskie, a zapotrzebowanie umiarkowane. Jednak pomimo wciąż wysokich zapasów jabłek na Mazowszu zauważyć można nieco większe zainteresowanie jabłkami.

W bieżącym roku sytuacja na rynku jabłek rozczarowała sadowników. Wielu liczyło, że scenariusz sprzed roku powtórzy się w tym sezonie. Niestety powtórki nie było i raczej nikt się już jej nie spodziewa. Do wzrostu cen konieczna byłaby znaczna poprawa w eksporcie. 

W analogicznym okresie rok wcześniej ceny owoców były wysokie i oscylowały w granicach 1,8-2,45 zł/kg. Ale i zapasy były mniejsze, bo wynosiły 502 tys. ton, a popyt zaś duży.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl na Mazowszu – w rejonie grójeckim – ceny w dalszym ciągu pozostają niskie bo oscylują w granicach 0,7-1 zł/kg, jednak można zauważyć większe zainteresowanie jabłkami. 

To dobra wiadomość dla sadowników tym bardziej, że eksperci branży obawiali się, że duża część przechowywanych owoców w ostateczności trafi do przetwórstwa ponieważ nie będzie zapotrzebowania na nie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM