Eksport jabłek do Indii możliwy, ale ryzykowny

Autor: www.sadyogrody.pl 04 lutego 2015 16:18

Eksport jabłek do Indii możliwy, ale ryzykowny fot. shutterstock.com

Indie formalnie jeszcze nie uznały zabiegu chłodzenia jabłek w zastępstwie wymaganej fumigacji bromkiem metylu. Jednak eksport jest możliwy - PIORiN może wystawić świadectwo fitosanitarne, choć zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności, gdy przesyłka nie zostanie wpuszczona do kraju przez administrację Indii.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w listopadzie 2014 r. wystąpił do władz fitosanitarnych Indii o uznanie zabiegu chłodzenia, jako alternatywnej metody dla stosowania bromku metylu w odniesieniu do przesyłek jabłek eksportowanych do tego kraju z Polski. Pomimo pozytywnego nastawienia strony indyjskiej nie jest możliwe formalne zakończenie procedury oceny złożonego wniosku, przed zakończeniem sezonu eksportowego w Polsce.

Zabiegi takie są już uznane dla innych państw członkowskich UE jak: Włochy, Belgia i Francja.

- Jednocześnie, informacje pozyskiwane przez polską placówkę dyplomatyczną w Indiach, wskazują, że mając na względzie zakaz stosowania bromku metylu w wielu państwach, administracja Indii dopuszcza możliwość poddania przesyłek owoców, dla których taki zabieg nie był wykonany w kraju wywozu, fumigacji bromkiem metylu w porcie wejścia. Dodatkowo, w takich przypadkach władze Indii, zastrzegają sobie możliwość informowania państwa eksportu o takich przesyłkach. Na chwilę obecną nie udało się uzyskać stanowiska strony indyjskiej w kwestii celowości przekazywania i charakteru takiej informacji - podał w komunikacie PIORiN (Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa).

Jak dodano, dopuszcza się tymczasowe wystawianie świadectw fitosanitarnych dla przesyłek jabłek eksportowanych do Indii.

- Świadectwa fitosanitarne dla przesyłek jabłek kierowanych do Indii, mogą być wydane na ustalonych zasadach na wyłączną odpowiedzialność i za zgodą wnioskodawców. PIORiN nie będzie ponosił odpowiedzialności, jeżeli pomimo otrzymania świadectwa fitosanitarnego, przesyłka nie zostanie wpuszczona do kraju przez administrację Indii – napisano w komunikacie.

Jak już pisaliśmy, rynek indyjski, pomimo dalekiego transportu i niedogodnych warunków sprzedaży owoców, jest łakomym kąskiem dla eksporterów jabłek. Indie kupiły w 2013 roku łącznie 200 tys. ton jabłek, głównie z Chin, USA, Australii, Nowej Zelandii. W tym roku te zakupy mogą się zwiększyć, ponieważ regiony z produkcją sadowniczą nawiedziły powodzie.

Czytaj także: Maliszewski: Wszystkie nowe rynki zbytu nie zrekompensują nam utraty Rosji

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM