Eksport do Chin będzie opłacalny kiedy jabłka będą kosztować 1,5-2,5 zł/kg

Autor: Agrobiznes w TVP 18 sierpnia 2016 13:03

Eksport do Chin będzie opłacalny kiedy jabłka będą kosztować 1,5-2,5 zł/kg Eksport będzie opłacalny gdy kilogram jabłek będzie kosztował od 1,5-2,5 zł. / fot. shutterstock

Świętokrzyscy producenci jabłek, którzy chcą eksportować towar do Chin przeszli już pierwszy etap kontroli, a przed nimi część druga – podaje Agrobiznes w TVP.

Do tej pory polskie jabłka trafiały głównie do krajów byłego związku radzieckiego, Skandynawii i Czech. Teraz celujemy w Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wietnam i Chiny.

Jednak każdy kilometr to dodatkowy koszt. Eksport będzie opłacalny gdy kilogram jabłek będzie kosztował od 1,5-2,5 zł. 

Na przełomie lipca i sierpnia sadownicy przeszli już pierwszą kontrolę. Teraz czekają na drugą. Koszt jednej kontroli wynosi około 1000 zł. Nieoficjalnie wiadomo, że część sadowników zrezygnowała z wysyłki właśnie z powodu kosztów. Jednak niektórzy przyznali, że nie podołają chińskim wymaganiom.

Chińczycy przesłali stronie polskiej listę 14 szkodników i chorób, których nie powinny mieć jabłka. Najbardziej boją się zarazy ogniowej – groźnej choroby bakteryjnej roślin jednak nasze sady są od niej wolne. 

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM