Eksport cebuli - zamiast do Rosji, warzywa trafiają do Brazylii

Autor: Puls Biznesu 22 października 2015 09:25

Eksport cebuli - zamiast do Rosji, warzywa trafiają do Brazylii W minionym sezonie, który trwa od lipca do czerwca kolejnego roku, Unia Europejska wysłała do Brazylii 17,3 razy więcej cebuli niż sezon wcześniej/ fot. shutterstock

Brazylia skompensowała producentom cebuli rynek rosyjski. W minionym sezonie UE wysłała do Brazylii 17,3 razy więcej cebuli niż sezon wcześniej. W Polsce jej spożycie lekko, ale systematycznie, spada - podaje "Puls Biznesu".

Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas na łamach "Pulsu Biznesu" twierdzi, że w minionym sezonie, który trwa od lipca do czerwca kolejnego roku, Unia Europejska wysłała do Brazylii 17,3 razy więcej cebuli niż sezon wcześniej — 126 tys. ton. 

Ekspert mówi, że ponad 120 tys. ton cebuli było sprzedawane do Rosji, więc Brazylia skompensowała utratę tego rynku. Dodaje, że na zdobycie nowego rynku złożyły się głównie dwa czynniki — jako że więcej cebuli zostało w Unii Europejskiej, to miała ona atrakcyjniejszą cenę, Brazylia natomiast miała problemy. 

Dziwulski tłumaczy, że rynek krajowy pod względem konsumpcji jest w lekkim regresie — cebula, tak jak i inne tradycyjne warzywa, tracą na korzyść warzyw importowanych i przetworzonych, np. mrożonych. 

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu". 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM