Ekspertka: Znaczny wzrost cen jabłek wydaje się mało prawdopodobny

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 20 listopada 2016 15:38

Ekspertka: Znaczny wzrost cen jabłek wydaje się mało prawdopodobny Na ostateczną cenę jabłek wpływa szereg czynników o charakterze podażowo-popytowym, jednak biorąc pod uwagę aktualną sytuację rynkową tak znaczny wzrost cen, jaki miał miejsce wiosną 2015 r. wydaje się mało prawdopodobny / fot. shutterstock

Obecnie trudno jest przewidzieć, jak będą kształtować się ceny jabłek na wiosnę przyszłego roku. Na ostateczną cenę jabłek wpływa szereg czynników o charakterze podażowo-popytowym, jednak biorąc pod uwagę aktualną sytuację rynkową tak znaczny wzrost cen, jaki miał miejsce wiosną 2015 r. wydaje się mało prawdopodobny - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Magdalena Kowalewska ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

- Według danych MRiRW, przeciętna cena skupu jabłek deserowych średnio w październiku br. w kraju wyniosła 0,78 zł/kg i była o blisko jedną trzecią niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - tłumaczy. 

Jak mówi Kowalewska, obserwowany spadek cen w relacji rocznej jest poniekąd kontynuacją trendu, który można było zaobserwować  od początku tego roku. - Warto jednak zaznaczyć, że spadki cen (r/r) w ostatnich trzech miesiącach (sierpień-październik) były płytsze niż w okresie od maja do lipca, kiedy to spadki w ujęciu rocznym przekraczały nawet 50 proc. - przyznaje ekspertka. 

- Przyczyną spadku cen jest między innymi zwiększona podaż jabłek na rynku krajowym. Według prognoz WAPA produkcja jabłek w Polsce może wynieść  4,15 mln t, czyli o 4 proc. więcej niż w ubiegłym roku - skomentowała. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM