Ekspertka IERiGŻ: Konsumenci, eksport i przetwórstwo mogą pomóc sadownikom

Autor: www.sadyogrody.pl 07 stycznia 2015 08:23

Ekspertka IERiGŻ: Konsumenci, eksport i przetwórstwo mogą pomóc sadownikom dr Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

- Bardzo trudna dla polskich sadowników będzie pierwsza połowa roku 2015, bowiem eksport do Rosji realizowany był głównie w drugiej połowie poszczególnych sezonów. Jest kilka możliwości rozwiązania tego problemu. Po pierwsze polscy konsumenci muszą wytrwać w swoim patriotycznym zapale i nadal kupować krajowe jabłka na potęgę - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl dr Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Z krajowej sprzedaży jabłek producenci uzyskują najlepsze ceny, bo te z przetwórstwa czy eksportowe są już znacznie niższe. - Konsumenci powinni kupować jabłka i nawet ich nie jeść, bo chodzi o to, żeby pomóc producentom przetrwać ten trudny okres. Zwłaszcza, że sadownicy nie będą mieli wystarczających środków na odnowienie sadów w 2015 r., więc już wiadomo, że w przyszłym roku te sady nie będą w dobrej kondycji - mówi Bożena Nosecka.

IERiGŻ założył wzrost spożycia jabłek w kraju o 2-3 kg na osobę do ok. 16 kg w 2014 r.

- Drugi element, o który należy dbać, żeby zminimalizować skutki embarga to eksport. Próbujemy podbić Chiny i Indie, jednak dopóki nie uda się tam wejść na szerszą skalę należy próbować ulokować jabłka na bliższych rynkach. Do tego zwiększa się eksport do Białorusi i Kazachstanu - dodaje ekspertka IERiGŻ.

Jej zdaniem trzecią możliwością wsparcia polskich sadowników jest zagospodarowanie jabłek przez przetwórstwo na co pozwalają rozbudowane moce przerobowe krajowych zakładów.

 

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI