Ekspertka IERiGŻ: Konsumenci, eksport i przetwórstwo mogą pomóc sadownikom

Autor: www.sadyogrody.pl 07 stycznia 2015 08:23

Ekspertka IERiGŻ: Konsumenci, eksport i przetwórstwo mogą pomóc sadownikom dr Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

- Bardzo trudna dla polskich sadowników będzie pierwsza połowa roku 2015, bowiem eksport do Rosji realizowany był głównie w drugiej połowie poszczególnych sezonów. Jest kilka możliwości rozwiązania tego problemu. Po pierwsze polscy konsumenci muszą wytrwać w swoim patriotycznym zapale i nadal kupować krajowe jabłka na potęgę - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl dr Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Z krajowej sprzedaży jabłek producenci uzyskują najlepsze ceny, bo te z przetwórstwa czy eksportowe są już znacznie niższe. - Konsumenci powinni kupować jabłka i nawet ich nie jeść, bo chodzi o to, żeby pomóc producentom przetrwać ten trudny okres. Zwłaszcza, że sadownicy nie będą mieli wystarczających środków na odnowienie sadów w 2015 r., więc już wiadomo, że w przyszłym roku te sady nie będą w dobrej kondycji - mówi Bożena Nosecka.

IERiGŻ założył wzrost spożycia jabłek w kraju o 2-3 kg na osobę do ok. 16 kg w 2014 r.

- Drugi element, o który należy dbać, żeby zminimalizować skutki embarga to eksport. Próbujemy podbić Chiny i Indie, jednak dopóki nie uda się tam wejść na szerszą skalę należy próbować ulokować jabłka na bliższych rynkach. Do tego zwiększa się eksport do Białorusi i Kazachstanu - dodaje ekspertka IERiGŻ.

Jej zdaniem trzecią możliwością wsparcia polskich sadowników jest zagospodarowanie jabłek przez przetwórstwo na co pozwalają rozbudowane moce przerobowe krajowych zakładów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM