Ekspert: Sytuacja producentów jabłek jest trudniejsza niż przed rokiem

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 27 grudnia 2016 10:02

Ekspert: Sytuacja producentów jabłek jest trudniejsza niż przed rokiem Wysoka podaż na rynku krajowym, przy ograniczonej dynamice wzrostu popytu powoduje, że ceny na rynku krajowym są relatywnie niskie / fot. A.Gwara

Sytuacja krajowych producentów jabłek jest trudniejsza niż przed rokiem. Wysoka podaż na rynku krajowym, przy ograniczonej dynamice wzrostu popytu powoduje, że ceny na rynku krajowym są relatywnie niskie – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego banku PKO BP.

Ekspert dodaje, że według notowań IERiGŻ-PIB przeciętna cena jabłek deserowych w skupie krajowym w listopadzie br. była o 21 proc. niższa w relacji rocznej, w skupie na eksport jabłka w analogicznym okresie potaniały o 19 proc.

- Warto jednak zaznaczyć, że w samym listopadzie br. ceny jabłek zarówno w skupie krajowym jak też w skupie na eksport w relacji do października br. zdrożały - odpowiednio o 13 i 19 proc. Jest to dość znaczny wzrost biorąc pod uwagę, że zwykle w tym okresie notuje się sezonowe spadki cen. Co więcej, widać było kontynuację wspomnianego trendu w pierwszych tygodniach grudnia br.

Podwyżki cen w listopadzie br. widoczne były również w przypadku jabłek do przetwórstwa (wzrost o 32 proc. w relacji do października) – tłumaczy Dziwulski.

Według niego, trudno wskazywać jednak jakie czynniki odpowiedzialne są za poprawę koniunktury. - Z jednej strony wstępne dane Eurostatu dotyczące sprzedaży zagranicznej jabłek w pierwszych 2-3 miesiącach sezonu 2016/2017 wskazują na ożywienie popytu na rynkach zagranicznych. Jednak, eksport jabłek w pierwszej połowie sezonu nie jest tak istotny pod kątem kształtowania się sytuacji na rynku tych owoców w Polsce – przyznaje.

- Podwyżki cen mogły wynikać również z czynników podażowych. Co prawda GUS w grudniowym szacunku wskazuje, że tegoroczne zbiory jabłek w kraju były o 14 proc. wyższe w porównaniu do zeszłego roku. Niemniej na mniejszą w relacji do oczekiwań podaż wskazują dane WAPA dotyczące wolumenu zapasów w Polsce. Z danych Stowarzyszenia wynika, że w listopadzie wyniosły one 1,695 mln t i były o 1,7 proc. niższe niż w analogicznym okresie w 2014 r. oraz prawdopodobnie - choć tu WAPA danych nie prezentuje - niższe niż przed rokiem – mówi.

Jak podkreśla Mariusz Dziwulski, nie zmienia to jednak faktu, że jest to relatywnie wysoki wolumen biorąc pod uwagę dane historyczne i będzie oddziaływał hamująco na wzrosty cen w sezonie 2016/2017.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM