Ekspert: Przechowalnie przepełnione są jabłkami słabej jakości (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 01 lutego 2016 10:24

Ekspert: Przechowalnie przepełnione są jabłkami słabej jakości (video) Zbigniew Chołyk, prezes Zarządu Grupy Stryjno-Sad, prezes LubApple Sp. z o.o./ fot. PTWP

- Rosyjskie embargo nadal jest bolączką dla polskich sadowników. Jeśli rosyjski rynek będzie coraz bardziej uszczelniany, jak to się zapowiada, możemy mieć problemy ze sprzedażą jabłek. Poważnym problemem w tym sezonie jest problem przechowalnictwa - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl. Zbigniew Chołyk, prezes Zarządu Grupy Stryjno-Sad, prezes LubApple.

- W ubiegłym roku bardzo dużo owoców było zebranych za późno, przez co w chłodniach znajduje się wiele przejrzałych owoców słabej jakości. Obawiam się, że po otwarciu chłodni nie spełnią oczekiwań jakościowe konsumentów. W ubiegłym sezonie, wielu sadowników wyzbyło się na jesieni słabej jakości jabłek, co było dobrą decyzją, bo później w okresie wiosennym jabłek było mniej i były dobrej jakości, nie było problemu z ich zbytem. W tym sezonie eksport jabłek na razie słabo idzie. Obawiam się zmniejszenia sprzedaży jabłek przez słabą jakość tych owoców w przechowalniach - mówi Zbigniew Chołyk.

Cena wejściowa, w okresie zbiorów, we wrześniu była dwa razy lepsza niż rok temu, kiedy cena była z kolei rekordowa niska (ok. 50 groszy za 1 kilogram jabłek deserowych i kilkanaście groszy za jabłka przemysłowe).

- W tym roku na początku sezonu ceny osiągane za jabłka były bardzo dobre, bo za jabłko konsumpcyjne dobrej jakości płaciło się ok. 1 zł a za jabłka deserowe ok. 50 groszy. Dla sadowników opłacalne byłoby gdyby rok skończyli na podobnym poziomie jak w 2015 r. czyli ok. 2 zł za 1 kg jabłek. Jednak obawiam się, że nie będzie to możliwe w tym sezonie  - dodaje prezes Zarządu Grupy Stryjno-Sad.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM