Ekspert: Można oczekiwać dalszych sezonowych wzrostów cen jabłek

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 10 marca 2017 10:14

Ekspert: Można oczekiwać dalszych sezonowych wzrostów cen jabłek fot. shutterstock

- Eksport jabłek łącznie w II połowie 2016 r. był o ok. 50 proc. wyższy r/r i wyniósł nieco ponad 330 tys. t. Do krajów nieunijnych wyeksportowano 2,8-krotnie więcej jabłek (183 tys. t), przy ponad 6-proc. spadku sprzedaży do krajów UE. Różnice w dynamice eksportu między krajami nie wynikają do końca ze zmian w popycie (choć ten jest zdecydowanie wyższy) ale w dużym stopniu z przekierowania sprzedaży na rynkach wschodnich - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego banku PKO BP.

Dodaje, że znaczny spadek zanotowano w przypadku eksportu na Litwę i Łotwę, przy jednoczesnym wzroście sprzedaży na Białoruś.

- Popyt w niektórych krajach unijnych również jest silny. Znacznie niższe zbiory jabłek przyczyniły się do wzrostu eksportu do krajów takich jak Austria, Chorwacja, Słowenia, Czechy czy też Słowacja - wymienia. 

Większy eksport jabłek sprzyja wzrostom cen na rynku krajowym. - Warto zauważyć, że już w pierwszym tygodniu marca br. (dane MRiRW) przeciętna cena skupu jabłek deserowych ukształtowała się na poziomie nieznacznie wyższym niż w analogicznym okresie przed rokiem (+1 proc.) i była wyraźnie wyższa (+27 proc.) niż przed dwoma laty - przyznaje analityk. 

Dziwulski tłumaczy, że choć jest to w dużej mierze efekt spadku cen w roku poprzednim, to od początku roku ceny jabłek na rynku krajowym zwiększyły się o 16 proc. - Oceniając dotychczasową dynamikę wzrostu i zakładając utrzymanie wysokiego tempa sprzedaży można oczekiwać dalszych sezonowych wzrostów. Ceny w drugim kwartale 2017 r. utrzymają się prawdopodobnie na poziomie wyższym w relacji rocznej - podsumował ekspert banku PKO BP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM