Ekonomista: Wyższe ceny jabłek utrzymają się prawdopodobnie przez cały sezon

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 11 września 2017 11:11

Ekonomista: Wyższe ceny jabłek utrzymają się prawdopodobnie przez cały sezon fot. shutterstock

Zbiory jabłek odmian jesiennych za pasem. Ceny owoców są znacznie wyższe niż rok temu co może zwiastować udany sezon. O perspektywy sprzedaży jabłek zapytaliśmy Jakuba Oliprę, ekonomistę Credit Agricole Bank Polska S.A.

Ekomista przyznaje, że zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z końca lipca, z uwagi na wiosenne przymrozki, zbiory jabłek w Polsce wyniosą w tym roku od 2,3 do 2,6 mln ton, czyli będą o od 30 proc. do 35 proc. niższe niż w 2016 r. - Nieco bardziej optymistyczne prognozy w połowie sierpnia przedstawiła WAPA (World Apple and Pear Association), zgodnie z którymi zbiory jabłek w Polsce w 2017 r. wyniosą 2,87 mln ton i będą o 29 proc. niższe niż w 2016 r. – tłumaczy.

- Uwzględniając prognozy GUS i WAPA tegoroczne zbiory jabłek w Polsce mogą być zatem najniższe nawet od 2010 r. Warto jednocześnie zauważyć, że spadek produkcji z uwagi na niekorzystne warunki agrometeorologiczne prognozowany jest również wśród pozostałych znaczących producentów jabłek w Europie takich jak Włochy (-23 proc.), Francja (-8 proc.), czy też Niemcy (-46 proc.) – wylicza.

Według niego, niższa podaż jabłek zarówno w Polsce jak w całej Europie jest czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu ich cen. - Widać to już na krajowym rynku gdzie ceny jabłek deserowych są już o kilkadziesiąt procent wyższe w ujęciu rocznym. Uwzględniając doświadczenia z poprzednich lat, można oczekiwać, że kolejnych miesiącach jabłka będą nawet dwa razy droższe niż w 2016 r. Wyższe ceny jabłek utrzymają się najprawdopodobniej przez cały sezon – przekonuje Jakub Olipra.

- Choć na poziomie całego kraju wzrost cen będzie najprawdopodobniej wyższy niż spadek produkcji, to wszystko zależeć będzie od indywidualnej sytuacji. W niektórych przypadkach straty w produkcji mogą bowiem nie zostać skompensowane nawet przez silny wzrost cen jabłek – podsumował. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM