Dyrektor ARR: W handlu zagranicznym owocami notujemy ujemne saldo

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 01 grudnia 2015 11:14

Dyrektor ARR: W handlu zagranicznym owocami notujemy ujemne saldo Marzena Trajer, Dyrektor Biura Analiz i Programowania Agencji Rynku Rolnego/ fot. PTWP

- W 2014 roku wyeksportowaliśmy z Polski 1 370 tys. ton owoców świeżych o wartości 613 mln euro. W wyniku nałożonego embarga przez Federację Rosyjską ten wolumen eksportu owoców był o 10 proc. mniejszy, niż w roku 2013. Natomiast od stycznia do września br. eksport świeżych owoców zmniejszył się o 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym - wyniósł 889 tys. ton, a wpływy zmniejszyły się o 17 proc. do 428 mln euro. Brak możliwości eksportu do Federacji Rosyjskiej częściowo tylko został zrekompensowany wzrostem wywozu świeżych owoców do krajów Unii Europejskiej – mówiła Marzena Trajer, Dyrektor Biura Analiz i Programowania Agencji Rynku Rolnego, podczas debaty „Rynek owoców i Warzyw” na konferencji „Sady i Ogrody na Narodowym”.

- Wolumen eksportu świeżych owoców do krajów Unii Europejskiej wyniósł 435 tys. ton, co stanowiło 49 proc. eksportu owoców ogółem. Oczywiście głównym kierunkiem eksportu były Niemcy, Łotwa i Litwa, natomiast poza UE najwięcej świeżych owoców łącznie wyeksportowaliśmy na Białoruś - 269 tys. ton i na Ukrainę - 88 tys. ton – powiedziała Marzena Trajer.

Dodała, że na spadek eksportu owoców świeżych jednak największy wpływ miało zmniejszenie eksportu jabłek. - Ten eksport zmniejszył się o 185 tys. ton, w okresie od stycznia do września 2015 roku. Wyeksportowaliśmy 728 tys. ton jabłek, tj. o 13 proc. mniej. Dużym odbiorcą polskich jabłek stała się Unia Europejska – udział w eksporcie jabłek zwiększył się z 21 do 48 proc. Do krajów członkowskich UE łącznie wyeksportowaliśmy 346 tys. ton jabłek, oczywiście najwięcej do Łotwy, Niemiec, Litwy oraz do Czech. Jeżeli chodzi o kraje WNP to eksport jabłek wyniósł 337 tys. ton. Największym naszym odbiorcą była Białoruś 233 tys. ton oraz Ukraina, a także Kazachstan – skomentowała ekspertka.

- W br. mniejsze zbiory malin również miały wpływ na zmniejszenie naszego wolumenu eksportu świeżych owoców. Eksport malin w okresie od stycznia do września 2015 roku wyniósł 15,5 tys. ton o wartości 32 mln euro. W porównaniu z 3 pierwszymi kwartałami 2014 roku ten wolumen eksportu malin zmniejszył się o 5 proc. Natomiast wzrosła jego wartość o 43 proc., bowiem maliny naprawdę były w dobrej cenie – zaznaczyła dyrektorka z ARR. Dodała, że zarówno w 2015 roku, jak i w ubiegłym roku praktycznie cały eksport malin odbywał się na rynek Unii Europejskiej, głównie do Niemiec oraz do Belgi.

Według danych przedstawionych przez Marzenę Trajer w porównaniu do roku poprzedniego zmniejszył się nasz eksport truskawek. - Wywieziono 15 tys. ton truskawki, o wartości 14 mln euro. Najwięcej truskawek sprzedano na rynku unijnym, czyli do Belgi, na Litwę i Łotwę. Spośród krajów poza unijnych największym naszym odbiorcą truskawki była Białoruś – powiedziała.

- Jesteśmy drugim największym eksporterem wiśni na świecie, wyprzedzają nas tylko Węgry. Według danych za okres od stycznia do września 2015 roku eksport wiśni wyniósł 12 tys. ton wobec 8 tys. ton w roku poprzednim. Głównym kierunkiem eksportu były również kraje europejskie. Najwięcej wyeksportowaliśmy wiśni do Niemiec, a spośród krajów poza unijnych oczywiście na Białoruś – mówiła Marzena Trajer.

Dodała, że embargo rosyjskie nie miało dużego wpływu na owoce borówki amerykańskiej. – W 2015 roku wyeksportowano z Polski 2,5 tys. ton borówki o wartości 10 mln euro, a 93 proc całego wolumenu eksportu trafiło na rynek unijny. Najwięcej borówki wysyłamy do Niemiec, czyli 1, 4 tys. ton – skomentowała.

- Reasumując sektor świeżych owoców w okresie od stycznia do września br. większy był eksport wiśni, czereśni oraz borówki amerykańskiej. Natomiast wolumen wywozu jabłek, malin, porzeczek, śliwek, gruszek i truskawek był mniejszy niż rok wcześniej. W handlu zagranicznym owocami świeżymi notujemy jednak ujemne saldo, ze względu na duży import owoców cytrusowych i bananów. To ujemne saldo za okres od stycznia do września 2015 roku wynosi 443 mln euro. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM