Dyrektor ARR: W 2015 r. zmniejszył się eksport świeżych warzyw

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 30 listopada 2015 08:54

Dyrektor ARR: W 2015 r. zmniejszył się eksport świeżych warzyw Marzena Trajer, Dyrektor Biura Analiz i Programowania Agencji Rynku Rolnego/ fot. PTWP

- W 2015 roku odnotowano zmniejszenie eksportu warzyw. Szczególnie dotkliwe spadki sprzedaży zagranicznej odnotowano w odniesieniu do kapusty, która przed wprowadzeniem embarga w dużej części trafiała na rynek rosyjski - mówiła Marzena Trajer, Dyrektor Biura Analiz i Programowania Agencji Rynku Rolnego, podczas debaty „Rynek owoców i Warzyw” na konferencji „Sady i Ogrody na Narodowym”.

- W 2014 wywieziono 750 tys. ton warzyw o wartości 602 mln euro, łącznie z pieczarkami. Natomiast w okresie od stycznia do września br. eksport warzyw świeżych wyniósł 512 tys. ton o wartości 428 mln euro, czyli wolumen wywozu zmniejszył się o 13 proc. – powiedziała Marzena Trajer. Dodała, że na rynek Unii Europejskiej wyeksportowano 411 tys. ton świeżych warzyw, z czego największe ilości trafiały do Niemiec - 63 tys. ton, Wielkiej Brytanii - 59 tys. ton, a do państw WNP łącznie 90 tys. ton, z czego najwięcej na Białoruś - 78 tys. ton.

- Najwięcej eksportujemy cebuli, pomidorów i kapusty. W okresie od stycznia do września 2015 roku sprzedaż zagraniczna cebuli zmniejszyła się o 12 proc. Wywieźliśmy 85 tys. ton cebuli, z tego na rynek unijny wyeksportowano 77 tys. ton. Cebula była wywożona głównie do Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Bułgarii, a także na Białoruś – skomentowała dyrektorka Biura Analiz i Programowania ARR.
Dodała, że obniżył się także wolumen oraz wpływy z eksportu pomidorów. W br. najwięcej pomidorów, czyli 23 tys. ton kupiła od nas Białoruś, a także eksportowaliśmy to warzywo do Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Czech w granicach 6-7 tys. ton.

- Zmniejszyła się również sprzedaż zagraniczna kapusty białej i czerwonej (16 proc.). Spadły również wpływy ze sprzedaży do 11 mln euro. W 2014 roku przed wprowadzeniem embarga kapusta trafiała głównie na rynek Federacji Rosyjskiej. W okresie od stycznia do września 2015 roku głównym odbiorcą naszej kapusty stała się Białoruś, Czechy, Słowacja, Serbia, a także Rumunia – powiedziała Marzena Trajer. Dodała, że również zmniejszył się eksport kapusty pekińskiej, o 45 proc. do 32 tys. ton, która trafiała głównie na rynek rosyjski.

- W okresie od stycznia do września br. odnotowano także duży spadek wolumenu eksportu marchwi (24 proc.). Ale tutaj sytuacja była nieco odmienna sytuacja, ponieważ wzrosły wpływy. Eksport marchwi stanowił 24 tys. ton, a jego wartość wyniosła 8 mln euro. Wpływy z eksportu marchwi wzrosły w granicach 5 proc. Głównymi kierunkami eksportu również były kraje unijne, przede wszystkim Słowacja, Czechy i Rumunia – zaznaczyła.

Według przekazanych informacji eksport pozostałych warzyw wyniósł 278 tys. ton, o wartości 325 mln euro (wolumen również mniejszy niż przed rokiem). - Od akcesji Polski do Unii Europejskiej notowano trend wzrostowy w eksporcie świeżych warzyw (plus pieczarki) i saldo dodatnie w obrotach – dodała Marzena Trajer.

- Również notujemy dodatnie saldo, jeżeli chodzi o handel przetworami warzywnymi. Według danych za 2014 rok to jest 208 mln euro. Największe znaczenie w eksporcie przetworów warzywnych mają oczywiście mrożonki warzywne. W okresie od stycznia do września br. eksport warzyw mrożnych był na podobnym poziomie co przed rokiem - 331 tys. ton o wartości 180 mln euro. Warzywa mrożone eksportujemy głównie do Niemiec, na Białoruś, do Wielkiej Brytanii, Francji i Belgi – mówiła.

- W 2015 roku odnotowano zmniejszenie eksportu warzyw. Szczególnie dotkliwe spadki sprzedaży zagranicznej odnotowano w odniesieniu do kapusty, która przed wprowadzeniem embarga w dużej części trafiała na rynek rosyjski. Stopniowo zwiększa się liczba rynków zbytu na które trafiają polskie warzywa, jednak głównym partnerem w handlu pozostają kraje Unii Europejskiej, ale także rośnie nam znaczenie rynku białoruskiego – podsumowała ekspertka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM