Drastycznie niskie ceny jabłek na eksport. Wahają się między 0,70-1,20 zł/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 04 lutego 2016 16:36

Drastycznie niskie ceny jabłek na eksport. Wahają się między 0,70-1,20 zł/kg Tegoroczna sytuacja na rynku jabłek budzi niepokoje wśród sadowników/ fot. shutterstock

Obecna sytuacja na rynku jabłek budzi niepokoje wśród sadowników. Mimo, że zeszły rok był trudny to wydaje się, że ten będzie dużo gorszy. Ceny jabłek eksportowych są drastycznie niskie a popytu brak. Jak mówi większość przedstawicieli branży nie ma co oczekiwać na zwyżkę cen w miesiącach wiosennych.

Po zeszłorocznym sukcesie wydawać by się mogło, że na polską branżę sadowniczą nie ma mocnych. Część producentów w zeszłym sezonie sprzedała owoce wcześnie, co poskutkowało wzrostem cen w miesiącach wiosennych. Obecnie sytuacja nie wygląda tak optymistycznie. Jabłek jest wyjątkowo dużo, ceny niskie a popytu brak.

Jak udało się ustalić serwisowi www.sadyogrody.pl w większość województw sytuacja jest podobna. Niemalże w każdym z nich sadownicy nie decydują się jeszcze na otwarcie przechowalni, nie mają po co tego robić, ponieważ ofert eksportowych brak. Ceny jabłek w całej Polsce wahają się między 70-95 gr/kg za odmiany ‘Jonagored’, ‘Szampion’, ‘Idared’. Nieco droższe są odmiany bardziej „pożądane” takie jak ‘Gala’, ‘Mutsu’, ‘Golden’. Ich ceny wahają się między 1-1,20 zł/kg. 

Warto podkreślić, że w szczycie zbiorów cena za jabłka przemysłowe oscylowała między 40-59 gr/kg w niektórych rejonach. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM