Dr Nosecka na VIII FRSiH: Rosja to rynek niskich cen

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 10 listopada 2015 11:12

Dr Nosecka na VIII FRSiH: Rosja to rynek niskich cen dr Bożena Nosecka, ekspertka IERiGŻ/ fot. żelazna studio

- Uzależnienie się od jednego kraju i od jego woli, szczególnie takiego jak Rosja, jest jednym z podstawowych błędów, który popełnialiśmy przez wiele lat – mówiła dr. Bożena Nosecka, ekspertka IERiGŻ, podczas debaty „Branża owocowo-warzywna. Kreowanie marki i wartość produktu” na VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

- Rosja to rynek niskich cen, który będzie jeszcze przez dłuższy czas funkcjonował. To jedyny rynek na którym działają zarówno niskie ceny półprzetworów, jak również gotowych produktów – dodała dr Bożena Nosecka.

Jej zdaniem problemem jest również administracja rządowa, która powinna pomagać producentom rolnym w pozyskiwaniu i uruchamianiu nowych rynków zbytu. - Jeżeli producent owoców czy warzyw na danym, nowym rynku już zaistnieje, to jest zdecydowanie łatwiej mu się rozwijać eksportowo. Działania pomiędzy administracją a producentami powinny być połączone - powiedziała dr Nosecka.

Dodała, że dla producentów istotne znaczenie mają środki dostępne z Unii Europejskiej, m.in. na wsparcie i promocję eksportu, czy też na poprawę modernizacji produkcji i cały szereg dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - Trzeba z tego korzystać – zaznaczyła ekspertka z IERiGŻ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM