Dostawca bio warzyw do Lidla: Jesteśmy bardzo skrupulatnie kontrolowani (foto+wideo)

Autor: Albert Katana, www.sadyogrody.pl 05 kwietnia 2018 11:33

Po nawiązaniu relacji handlowej z siecią Lidl i wdrożeniu produktów do obrotu jesteśmy systematycznie kontrolowani i sprawdzani na każdym etapie łańcucha dostaw. Współpraca jest bardzo wymagająca i nie ma mowy o jakiejkolwiek próbie niespełnienia standardów, bo natychmiast zostanie to zweryfikowane i grozi kara w wysokości nawet 1 mln złotych - mówi w wywiadzie dla sadyogrody.pl, Łukasz Gębka, prezes zarządu Farmy Świętokrzyskiej, dostawcy bio warzyw do Lidla.

W jaki sposób Farma Świętokrzyska została dostawcą Lidla?

Wprowadzenie naszych produktów do sieci handlowej Lidl nie było prostą sprawą. Pierwsze rozmowy na temat współpracy pojawiły się na długo przed wprowadzeniem warzyw do sprzedaży. Lidl bardzo skrupulatnie weryfikuje nowego dostawcę pod wieloma aspektami. Sprawdza możliwości nowego podmiotu oraz korzyści, jakie potencjalny dostawca może dać konsumentowi. Zanim produkty pojawiły się na półkach dyskontu musieliśmy przejść wiele kontroli, sprawdzających najwyższą, ekologiczną jakość produktów. Wymagano od nas wielu certyfikatów jakościowych. Po nawiązaniu relacji handlowej z siecią Lidl i wdrożeniu produktów do obrotu jesteśmy systematycznie kontrolowani i sprawdzani na każdym etapie łańcucha dostaw. Dyskont przeprowadza rocznie ponad 6000 badań w niezależnych laboratoriach. Współpraca jest bardzo wymagająca i nie ma mowy o jakiejkolwiek próbie niespełnienia standardów, bo natychmiast zostanie to zweryfikowane i grozi kara w wysokości nawet 1 mln złotych.       

                              

Co to jest społeczna odpowiedzialność za wytwarzane produkty rolne?

Polega ona na zaufaniu, wzajemnym szacunku oraz postępowaniu zgodnie z przyjętymi zasadami etyki. Właśnie jednym z warunków rozpoczęcia współpracy z dyskontem było podpisanie Kodeksu etycznego. Uprawiamy warzywa z pasją i z myślą o konsumentach. Mam na myśli, propagowanie zdrowej żywności, bez pestycydów i użycia środków chemicznych. To także rozpowszechnianie informacji na temat żywności ekologicznej i edukowanie społeczeństwa. Czujemy się odpowiedzialni za to co produkujemy, bo ma to olbrzymie znaczenie dla naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego.

„Każdy poprzez codzienne wybory żywieniowe może zmieniać świat” - jak pan to rozumie?

Poprzez świadome wybieranie żywności produkowanej w sposób ekologiczny, czyli bez szeroko rozumianej chemii, dokładamy małą cegiełkę do tego, że nasze środowisko jest mniej zanieczyszczone, ponieważ zwiększa się skala sprzedaży produktów BIO i wzrasta tym samym ilość upraw ekologicznych. Jest to logiczny ciąg zdarzeń. Wybierając żywność zmodyfikowaną lub też produkowaną przy użyciu środków chemicznych, automatycznie wspieramy uprawy konwencjonalne, do których wykorzystuje się ogromne ilości nawozów sztucznych i środków zakazanych w produkcji ekologicznej. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ma to ogromny wpływ na roślinność, czy też zwierzęta obcujące w pobliżu gleb, które są nawożone i opryskiwane. Czytajmy etykiety umieszczone na produktach i miejmy wyobrażenie, że to co jemy i to w jaki sposób nasze pożywienie zostało wyprodukowane, ma znaczenie dla środowiska i jego mieszkańców. Jedna osoba nie zmieni całego świata ale już całe społeczeństwo może wywierać wpływ na pozytywne zmiany.

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM