Dobre zbiory jabłek w Turcji

Autor: FAMMU/FAPA na podstawie: Attache Reports USDA 03 grudnia 2016 16:52

Dobre zbiory jabłek w Turcji fot. shutterstock

W bieżącym roku spodziewane zbiory jabłek w Turcji to około 2,7 mln ton. Dla porównania w roku poprzednim zbiory były na bardzo zbliżonym poziomie i wyniosły wówczas 2,74 mln ton - informuje FAMMU/FAPA na podstawie: Attache Reports USDA.

W sumie w Turcji uprawiane jest około 460 odmian jabłek na łącznej powierzchni 170,0 tys. ha. Zdecydowana większość - bo około 90 proc. zbieranych w Turcji jabłek kierowane jest do bezpośredniej konsumpcji. Jedynie około 5 proc. owoców przetwarzane jest w postaci soku a około 5 proc. wysyłane na eksport.

W przypadku krajowego spożycia na 1 mieszkańca przypada około 30 kg jabłek rocznie wobec dla porównania na przykład państw unijnych ze średnią spożyci na poziomie 20,6 kg oraz średniej światowej wynoszącej 8,2 kg/osobę. W sumie w bieżącym roku wolumen krajowej konsumpcji powinien wynieść około 2,47 mln ton jabłek. Najchętniej spożywanymi w Turcji odmianami są odmiany jabłek czerwonych, a najchętniej kupowane są Gala i Fuji.

W przypadku handlu zagranicznego jabłkami w bieżącym roku wielkość eksportu oszacowano na około 121,0 tys. ton, a importu odpowiednio jedynie 1,2 tys. ton. Tureckie jabłka w zasadzie wysyłane są w trzech kierunkach – do Egiptu, Iraku i Syrii. Przed wprowadzeniem rosyjskiego embargo również rynek rosyjski był bardzo istotny dla tureckich eksporterów. Obecnie na znaczeniu nabierają również rynek jordański gruziński, indyjski czy inne rynki arabskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM