Copa-Cogeca apeluje o otwarcie rosyjskiego rynku

Autor: www.sadyogrody.pl/Copa-Cogeca 21 maja 2016 08:20

Copa-Cogeca apeluje o otwarcie rosyjskiego rynku

Po spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa, Copa i Cogeca apelują do Komisji Europejskiej o wzmożenie wysiłków na rzecz ponownego otwarcia rosyjskiego rynku, ostrzegając, że sektor rolny znajduje się w krytycznej sytuacji.

Po spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa, Copa i Cogeca apelują do Komisji o wzmożenie wysiłków na rzecz ponownego otwarcia rosyjskiego rynku dla eksportu towarów rolnych z UE, ostrzegając, że sektor rolny znajduje się w krytycznej sytuacji i trzeba działać.

Przemawiając po spotkaniu z holenderską prezydencją, wiceprzewodniczący Copa, Henri Brichard, powiedział „Cieszymy się, że wielu ministrów zdaje sobie sprawę z trudnego położenia rolników w UE, zwłaszcza tych pracujących w branży hodowlanej i owocowo-warzywnej, które się pogorszyło po nałożeniu przez Rosję embarga na unijne produkty rolne”.

- „Sytuacja ta jest nie do przyjęcia. Priorytetem Unii Europejskiej musi być ponowne otwarcie tego rynku. Państwa członkowskie muszą również doprowadzić do wypłacenia pomocy z pakietu przyjętego we wrześniu ubiegłego roku, gdyż jedynie niewielka jej część trafiła do tej pory do rolników. Niektórzy rolnicy nie otrzymali nawet jeszcze pełnej kwoty płatności bezpośrednich w ramach WPR, a muszą już wypełnić wnioski na 2016 roku” – mówił.

Następnie dodał, że wprowadzenie systemu „żółtych kartek” dla osób naruszających zasady po raz pierwszy, w ramach uproszczenia WPR, ułatwi życie rolnikom. – „W przypadku gdy deklaracja jest nieznacznie zawyżona (poniżej 10 proc. określonego obszaru), kara administracyjna będzie mogła być zmniejszona o połowę. Rolnicy, którzy otrzymają „żółtą kartkę” zostaną zarejestrowani i poddani kontrolom na miejscu w kolejnym roku” – oznajmił Brichard. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM