Citronex: Niestabilne kursy walut uderzają w branżę owoców i warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 17 kwietnia 2015 07:45

Citronex: Niestabilne kursy walut uderzają w branżę owoców i warzyw fot. shutterstock

- Pierwszy kwartał tego roku był dla nas bardzo trudny. W segmencie bananów mieliśmy dużo problemów przez zwyżkujący kurs dolara, który wywindował ceny towaru o 30 proc. w porównaniu z 2014 r. Przed nami kolejne wyzwania związane z rosyjskim embargiem – mówi Rafał Zarzecki, wiceprezes spółki Citronex.

Zwyżkujący kurs dolara uderzył w biznes Citroneksu związany z bananami, z kolei słabnący kurs euro nie służy rynkowi pomidorów, na którym działa spółka.

- Wolumenowo sprzedaż bananów w I kwartale 2015 r. jest bardzo dobra, jednak nie osiągnęliśmy oczekiwanych wartości z tej sprzedaży. Jeśli chodzi o segment pomidorów na razie zaczynamy zbiory. Trudno nam przewidzieć jaki będzie ten sezon, jednak tu również nie jesteśmy optymistami – dodaje.

Waluty walutami, jednak firmy z branży owocowo-warzywnej borykają się z jeszcze jednym gigantycznym problemem jakim jest embargo Rosji na wwóz na teren tego kraju owoców i warzyw m.in. z Polski. Czy zakaz Rosji uderza również w Citronex? 

- Na razie trudno oszacować w jakim stopniu wpływ na nasze wyniki finansowe będzie miało rosyjskie embargo – twierdzi Rafał Zarzecki. 

W 2013 roku tuż przy granicy polsko-niemieckiej Citronex rozpoczął budowę pierwszego kompleksu szklarni o powierzchni 10,2 hektarów. W 2015 roku pomidory z Bogatyni po raz pierwszy trafiły do polskich sklepów. W Bogatyni nowoczesne szklarnie zajmują już 10 ha. To początek, bo firma chce 10-krotnie powiększyć powierzchnię produkcyjną. Zamiar jest ambitny: przejąć 10 proc. krajowego rynku pomidorów.

Według wcześniejszych zapowiedzi inwestora wielka inwestycja ma kosztować przeszło 200 mln euro i dać zatrudnienie dla 1000 osób.

W Zgorzelcu Citronex dysponuje obecnie 131 komorami dojrzewalniczymi, które na raz mogą pomieścić 180 tys. kartonów bananów. 

Oprócz działalności w branży owocowo-warzywnej, spółka prowadzi dwa porty dla podróżnych zlokalizowane przy drodze krajowej nr 2 w woj. lubuskim, firmę transportową, markety spożywcze oraz stacje benzynowe (dyskonty paliwowe). Właścicielami Citroneksu jest Artur Toronowski z żoną i dwoma synami. W 2015 r. rodzina ta zadebiutowała na liście 100 najbogatszych Polaków magazynu "Forbes". Ich majątek szacowany na 250 mln zł dał im 97. pozycję w rankingu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM