Chiny obiecały priorytetową weryfikację wniosku dot. eksportu polskich jabłek

Autor: www.minrol.gov.pl/www.sadyogrody.pl 27 maja 2015 14:22

Chiny obiecały priorytetową weryfikację wniosku dot. eksportu polskich jabłek fot. za minrol.gov.pl

Minister Sawicki rozpoczął swoją trzydniową wizytę w Chinach. Celem wizyty jest poruszenie rozmów na temat eksportu polskich jabłek na tamtejszy rynek oraz rozszerzenie dostępu polskich mrożonek.

Ważnym tematem rozmów poruszanych z chińskim ministrem Yu-Xinrong, był rynek owoców.  Po wprowadzeniu przez Federację Rosyjską embarga branża owoców w Polsce znalazła się w bardzo trudniej sytuacji, a szukanie alternatywnych rynków zbytu stało się priorytetem.

Polska jest zainteresowana rozpoczęciem sprzedaży świeżych jabłek oraz rozszerzeniem listy eksportowanych mrożonych owoców i warzyw. W przypadku świeżych jabłek nasze starania o otwarcie rynku chińskiego trwają od sierpnia zeszłego roku, kiedy to na wniosek Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Chiny rozpoczęły tzw. procedurę analizy ryzyka.

Chińskie władze obiecały nam priorytetową, trwającą 2 lata, weryfikację naszego wniosku. To specyfika rynków azjatyckich - gdzie jak uczy dotychczasowe doświadczenie z Japonią czy Singapurem – otwieranie rynku nigdy nie następowało w krótkim czasie. Mimo to strona polska cały czas liczy na jak najszybsze zakończenie procedur zatwierdzenia jabłek na rynek Chin.

Podczas rozmów ministrów Polski i Chin poruszono również kwestię szerszego dostępu na chiński rynek polskich mrożonek. Obecnie do Chin można eksportować mrożone truskawki, czarne porzeczki i wiśnie. Teraz liczmy na szybkie otrzymanie chińskich kwestionariuszy, dzięki, którym będzie możliwy również eksport mrożonych jagód, malin, śliwek, agrestu, aronii, borówki wysokiej oraz czarnego bzu.

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI