Chiny obiecały priorytetową weryfikację wniosku dot. eksportu polskich jabłek

Autor: www.minrol.gov.pl/www.sadyogrody.pl 27 maja 2015 14:22

Chiny obiecały priorytetową weryfikację wniosku dot. eksportu polskich jabłek fot. za minrol.gov.pl

Minister Sawicki rozpoczął swoją trzydniową wizytę w Chinach. Celem wizyty jest poruszenie rozmów na temat eksportu polskich jabłek na tamtejszy rynek oraz rozszerzenie dostępu polskich mrożonek.

Ważnym tematem rozmów poruszanych z chińskim ministrem Yu-Xinrong, był rynek owoców.  Po wprowadzeniu przez Federację Rosyjską embarga branża owoców w Polsce znalazła się w bardzo trudniej sytuacji, a szukanie alternatywnych rynków zbytu stało się priorytetem.

Polska jest zainteresowana rozpoczęciem sprzedaży świeżych jabłek oraz rozszerzeniem listy eksportowanych mrożonych owoców i warzyw. W przypadku świeżych jabłek nasze starania o otwarcie rynku chińskiego trwają od sierpnia zeszłego roku, kiedy to na wniosek Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Chiny rozpoczęły tzw. procedurę analizy ryzyka.

Chińskie władze obiecały nam priorytetową, trwającą 2 lata, weryfikację naszego wniosku. To specyfika rynków azjatyckich - gdzie jak uczy dotychczasowe doświadczenie z Japonią czy Singapurem – otwieranie rynku nigdy nie następowało w krótkim czasie. Mimo to strona polska cały czas liczy na jak najszybsze zakończenie procedur zatwierdzenia jabłek na rynek Chin.

Podczas rozmów ministrów Polski i Chin poruszono również kwestię szerszego dostępu na chiński rynek polskich mrożonek. Obecnie do Chin można eksportować mrożone truskawki, czarne porzeczki i wiśnie. Teraz liczmy na szybkie otrzymanie chińskich kwestionariuszy, dzięki, którym będzie możliwy również eksport mrożonych jagód, malin, śliwek, agrestu, aronii, borówki wysokiej oraz czarnego bzu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM