Chiny: cena truskawek szklarniowych o 30 proc. niższa niż przed rokiem

Autor: sadyogrody.pl/freshplaza.com 14 marca 2018 12:23

Chiny: cena truskawek szklarniowych o 30 proc. niższa niż przed rokiem fot. shutterstock

Obecnie w Chinach truskawki szklarniowe stały się głównymi owocami poza sezonem na rynku. Cena detaliczna lokalnych szklarniowych truskawek wynosi od 20 do 30 juanów / kg (10 juanów to ok 5, 40 zł przypis redakcji), a cena hurtowa wynosi zaledwie 10 do 18 juanów / kg, co stanowi spadek o prawie 30% rok do roku- donosi portal FreshPlaza.

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku tegoroczne truskawki szklarniowe pojawiły się na rynku wcześniej, a jakość produktu była lepsza. Chociaż od zimy było kilka zimnych okresów, truskawki dojrzewały wcześniej ze względu na nieliczne pochmurne dni, a także wystarczająco dużo światła słonecznego. Nadpodaż truskawki i jej krótki okres przydatności do spożycia spowodowały spadek ceny hurtowej o 2 do 4 yuanów / kg w porównaniu do ubiegłego roku. Cena może spaść dalej, jeśli temperatura wzrośnie w ciągu kilka dni.

Jak informuje portal FreshPlaza w ciągu ostatnich trzech lat, chociaż cena truskawek szklarniowych ulegała wahaniom, cena detaliczna utrzymywała się na poziomie powyżej 20 juanów / kg RMB. Wielu rolników dostrzegło możliwości i zbudowało cieplarnie, aby uprawiać truskawki. Niektóre wioski zakładały spółdzielnie truskawkowe. Miasto Linyi, które znajduje się w prowincji Shandong, ma długą historię sadzenia truskawek. Obecnie wartość produkcji truskawek w Linyi osiągnęła 11 miliardów juanów RMB. 

Większość truskawek w Linyi jest uprawiana przez drobnych producentów. Funkcjonuje także kilka firm na większą skalę. Odmiana Sweet Charlie dominuje ponad w 95% spośród wszystkich odmian zasadzonych w Linyi. Jest stosunkowo łatwa w uprawie i odporna na choroby, ogólna jakość nie jest wystarczająco dobra.  Kanał marketingowy i sprzedaż truskawek z Linyi są ograniczone i wymagają dalszego rozszerzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM