Chińscy inspektorzy skontrolują polskie sady. Eksport jabłek możliwy w 2016 r.

Autor: Związek Sadowników RP 17 maja 2015 10:22

Chińscy inspektorzy skontrolują polskie sady. Eksport jabłek możliwy w 2016 r. fot. shutterstock.com

Jesienią tego roku chińscy inspektorzy (odpowiednik naszego PIORiN-u) mają wziąć udział w kontrolach w trakcie zbiorów w polskich sadach.

Polska żywność, zwłaszcza jabłka ma opinie produktów naturalnych, o doskonałej jakości i niepowtarzalnym smaku, dzięki czemu mamy możliwość konkurować o największe rynki świata. Ponadto Polska jest największym producentem jabłek w Europie, a trzecim na świecie. Chiny do niedawna były głównym konkurentem Polski w eksporcie jabłek m.in. do Rosji. Tym czasem w niedalekiej przyszłości mamy nadzieję podbić naszymi jabłkami właśnie rynek chiński i arabski. W chwili obecnej z uwagi na brak podpisanego porozumienia pomiędzy naszymi państwami wymiana handlowa świeżymi owocami i warzywami jest niemożliwa. Jednak jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z założonym harmonogramem prac skróconej procedury, przyjętych przez stronę chińską, polskie jabłka mogą być dopuszczone do eksportu na tamtejszy rynek w 2016 r.

Jesienią tego roku chińscy inspektorzy ( odpowiednik naszego PIORiN-u) mają wziąć udział w kontrolach w trakcie zbiorów w polskich sadach. Warto podkreślić, iż taka procedura wobec innych krajów trwa od kilku do nawet kilkunastu lat, lecz z uwagi na dobrą dotychczas współprace z Polską zostanie ona skrócona. Ma w tym pomóc realizowana od roku na tamtejszym rynku kampania pt. „Europejskie jabłka dwukolorowe”, która ma zmienić dotychczasową mentalność konsumentów oraz zachęcić ich do importowania właśnie polskich jabłek.

Chiny to bardzo specyficzny rynek, jednak dający ogromne możliwości zbytu naszych produktów, dlatego warto o niego zabiegać. W ramach realizowanych działań kampanii w dniach 6-8 maja br. przedstawiciele polskich firm i grup producenckich wzięli udział w targach SIAL CHINA.

 

Artykuł pochodzi ze strony internetowej Związku Sadowników RP - polskiesadownictwo.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM