Certyfikat IP warunkiem wznowienia eksportu do Rosji?

Autor: www.sadyogrody.pl 09 kwietnia 2015 08:44

Certyfikat IP warunkiem wznowienia eksportu do Rosji? fot. za Farmer.pl (id)

- Posiadanie certyfikatów Integrowanej Produkcji Roślin, może być uwzględnione przez Rossielchoznadzor jako warunek wznowienia eksportu polskich owoców i warzyw na rynek Federacji Rosyjskiej - napisał Tadeusz Kłos Główny Inspektor PIORiN w liście do Jolanty Kazimierskiej, prezesa zarządu Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw "Unia Owocowa".

Główny inspektor PIORIN informował prezesa "Unii Owocowej", że w trakcie rozmów z przedstawicielami Rossielchoznadzoru w Moskwie omawiano warunki ewentualnego wznowienia eksportu owoców i warzyw na rynek Federacji Rosyjskiej. Jednym z proponowanych stronie rosyjskiej rozwiązań, które może skutkować cofnięciem tymczasowego ograniczenia na przywóz niektórych rodzajów produktów roślinnych z Polski obowiązującego z dniem 1.08.2014 r., będzie propozycja dostarczenia na rynek rosyjski owoców i warzyw wyprodukowanych w systemie Integrowanej Produkcji (IP). Również po rozpatrzeniu wymagań nowo otwartych rynków (np.kanadyjskiego) okazało się, że wymaganiem umożliwiającym realizację kontraktów handlowych jest dostarczenie owoców wyprodukowanych w systemie IP.

Tadeusz Kłos namawia "Unię Owocową" do zachęcenia producentów rolnych do prowadzenia upraw i ich certyfikowania zgodnie z systemem Integrowanej Produkcji Roślin.

Szef PIORIN przypomina, że wraz ze zbliżającym się rozpoczęciem wegetacji upływa termin zgłaszania upraw wieloletnich do systemu integrowanej produkcji. W przypadku upraw jednorocznych termin zgłaszania IP upływa 30 dni przed siewem lub sadzeniem roślin.

Od 1 stycznia 2015 r. nastąpiła zmiana przepisów dotyczących certyfikacji IP, która obecnie odbywa się poprzez podmioty certyfikujące upoważnione w drodze decyzji przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM