Ceny warzyw wyższe niż rok temu, ale zbliżone do średnich wieloletnich

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 01 września 2015 15:23

Ceny warzyw wyższe niż rok temu, ale zbliżone do średnich wieloletnich Warzywa droższe niż rok temu; fot. shutterstock.com

Ceny większości warzyw w krajowym skupie w sierpniu br. były wyższe niż przed rokiem. Przyczyną podwyżek cen jest mniejsza tegoroczna podaż warzyw na rynku krajowym, spowodowana mniejszą powierzchnią zasiewów oraz niższymi plonami - podali analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Przeciętna cena skupu cebuli (wyliczona jako średnia z tygodniowych notowań Ministerstwa Rolnictwa) wynosiła 0,88 zł/kg i była o 30 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. W analogicznym okresie podrożała również marchew - o 85 proc. do 1,23 zł/kg, a także buraki czerwone - o 14 proc. do 0,64 zł/kg. W relacji rocznej o 23 proc. wzrosły ceny ziemniaków do 0,47 zł/kg.

Przyczyną podwyżek cen jest mniejsza tegoroczna podaż warzyw na rynku krajowym, spowodowana mniejszą powierzchnią zasiewów oraz niższymi plonami. Niemniej, warto zaznaczyć, że znaczne wzrosty spowodowane są niską, ubiegłoroczną bazą. Sierpniowe ceny większości warzyw nie odbiegały istotnie in plus od średnich wieloletnich. W przypadku cebuli były nawet o 11 proc. niższe od średniej z lat 2010-2013. Oprócz warzyw gruntowych, droższe niż rok wcześniej były warzywa spod osłon: pomidory (+53 proc. i ogórki (+23 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM