Ceny truskawek wciąż spadają. W hurcie kosztują 2-7 zł/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 04 czerwca 2016 09:58

Ceny truskawek wciąż spadają. W hurcie kosztują 2-7 zł/kg Ceny truskawek sukcesywnie spadają wraz ze zwiększającą się podażą. W porównaniu do zeszłotygodniowej analizy na większości rynków hurtowych ich wartość spadła niemalże o 50 proc. / fot. pixabay

Ceny truskawek sukcesywnie spadają wraz ze zwiększającą się podażą owoców. W porównaniu do zeszłotygodniowej analizy na większości rynków hurtowych ich wartość spadła niemalże o 50 proc. Według analizy serwisu www.sadyogrody.pl na terenie całego kraju truskawki sprzedawane są za 2-7 zł/kg.

Przełom maja i czerwca przyniósł również rozczarowanie dla producentów truskawek. Wraz z długim weekendem wzrosła podaż owoców, a ceny mocno spadły.

Na Warszawskich Broniszach obecnie owoce sprzedawane są za 2-5 zł/kg, podczas gdy nieco ponad tydzień temu poziomy cenowe wahały się między 6-10 zł/kg. Równie duży spadek odnotowaliśmy w Łodzi, gdzie ceny spały z 4-8 zł/kg na 2-4 zł/kg.

W Sandomierzu owoce sprzedawane są za 3,5-4,5 zł/kg. Podobne poziomy cenowe utrzymują się we Wrocławiu, gdzie za kilogram owoców trzeba zapłacić 3-5 zł/kg (było 5-6 zł/kg). W Poznaniu producenci i dystrybutorzy truskawki sprzedają za 3-7 zł/kg. W tym miejscu ceny spadły o 2-3 zł/kg.

Ponad 50 proc. mniej za owoce w porównaniu do zeszłego tygodnia otrzymają handlujący w Krakowie. Na tym rynku hurtowym truskawki można kupić za 2-4 zł/kg, podczas gdy na dzień 24.05 ceny wahały się między 7-9 zł/kg.

W Bydgoszczy truskawki kosztują 2-3,5 zł/kg (było 6-8 zł/kg), a na Giełdzie Kaliskiej – 3-4,5 (było 6-7,5 zł/kg).

Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ceny skupu truskawek deserowych w woj. małopolskim wahają się między 3-3,81 zł/kg, zaś na Mazowszu wynoszą 4 zł/kg. W woj. podkarpackim poziomy cenowe sięgają 3-3,5 zł/kg. Średnia cena truskawek w tygodniu od 26.05 do 02.06 wynosiła 3,46 zł/kg, podczas gdy jeszcze tydzień wcześniej sięgała 6,50 zł/kg. W analogicznym okresie rok wcześniej, średnia cena skupu truskawek deserowych wynosiła 3,58 zł/kg.

Analiza powstała na podstawie oficjalnych cen podanych przez rynki hurtowe w dniach 01-03 czerwca br.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM