Ceny truskawek w hurcie spadły w ciągu tygodnia o ok. 1 zł/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 17 czerwca 2015 08:31

Ceny truskawek w hurcie spadły w ciągu tygodnia o ok. 1 zł/kg fot. shutterstock

Sezon truskawkowy w pełni. Stwierdzenie to można potwierdzić ciągle spadającymi cenami tych owoców na rynkach hurtowych. Według analizy serwisu www.sadyogrody.pl, najtańsze truskawki można kupić na Warszawskich Broniszach za około 2,75-4 zł/kg. Podobna cena utrzymuje się na Łódzkim rynku hurtowym - 2,5-4,5 zł/kg. Najdroższe truskawki sprzedawane są w Bydgoszczy w cenie 3,5-5 zł/kg oraz w Poznaniu gdzie ich wartość waha się między 2,5-6 zł/kg.

Niemalże w każdym z wyżej wymienionych rynków hurtowych odnotowaliśmy spadek o około 1,5 zł w porównaniu z badaniem cen 9 czerwca. Niewielkie spadki cen zaobserwować można na Warszawskich Broniszach gdzie tydzień temu wartość ich wynosiła 3-4,5 zł/kg, zaś w Łodzi owoce te można było kupić za 2,5-5 zł/kg. W Bydgoszczy owoce te sprzedawane były na dzień 9 czerwca za 2,5-3 zł/kg. Jedynie w Poznaniu ceny w ciągu tygodnia się nie zmieniły.

Lubelski hurtowy rynek Elizówka oferuje owoce już za 3,5-4 zł/kg. Tydzień temu owoce te sprzedawane były za 3-5 zł/kg. 

Sandomierski Ogrodniczy Rynek Hurtowy również oferuje kupującym cenę niższą o około 1 zł niż w zeszłym tygodniu, wynosi ona 3-3,5 zł/kg.

Owoce w Białymstoku sprzedawane są za 3,5-4,5 zł/kg. Na rynku we Wrocławiu sprzedający zarobią 3-5 zł za kg truskawek, zaś tydzień temu ten sam towar był wart 3,5-6 zł/kg. Giełda Kaliska oferuje owoce w cenie 3-3,5 zł/kg.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl, na giełdzie owoców miękkich w Goławinie na Mazowszu, cena za truskawki na dzień 15 czerwca wahała się pomiędzy 2,5-3,5 zł/kg. Odmiana Marmolada, Roksana, Darselecta ceniona jest na około 4 zł/kg.

Mimo, iż spadki  w wielu przypadkach - w porównaniu do analizy zeszłotygodniowej - nie były duże, jednak w sytuacji kiedy cena truskawek jest tak niska plantatorzy zastanawiają się nad rentownością produkcji. Patrząc na stale utrzymującą się tendencję spadkową można szacować, że kolejne tygodnie przyniosą kolejne spadki.  

Warto dodać, że dość atrakcyjnie wyglądają ceny truskawek przeznaczonych na eksport. Muszą to być jednak owoce na prawdę dobrej jakości. Jak dowiedziała się nasza redakcja, w woj. mazowieckim, skupy płacą nawet 5-5,5 zł za kilogram takich owoców.

 

Analiza powstała na podstawie oficjalnych cen podanych przez rynki hurtowe w dniach 12 - 17 czerwca br. oraz aktualnych cen oferowanych przez firmy i spółdzielnie ogrodnicze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM