Ceny śliwek w hurcie stabilne, wahają się między 1,5-3,5 zł/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 25 września 2015 16:14

Ceny śliwek w hurcie stabilne, wahają się między 1,5-3,5 zł/kg Ceny za owoce na rynkach hurtowych w tym sezonie utrzymują stabilne poziomy/ fot. shutterstock

Sezon śliwkowy jeszcze trwa. Ceny za owoce na rynkach hurtowych utrzymują stabilne poziomy. Ten tydzień również nie przyniósł niespodzianek. Według analizy serwisu www.sadyogrody.pl ceny śliwek zaczynają się od 1,5 zł i sięgają 3,5 zł/kg.

Biorąc pod uwagę rynki hurtowe na terenie całego kraju, zmianie uległa cena minimalna jaką można otrzymać za śliwki, wzrosła z 1 zł/kg. Cena maksymalna w dalszym ciągu wynosi 3,5 zł/kg.

Na Warszawskich Broniszach ceny śliwek nie zmieniły się i wynoszą 1,5-3 zł/kg. W Sandomierzu za ‘węgierkę’ producenci życzą sobie 2-2,5 zł/kg. W Poznaniu poziomy cen są nieco wyższe i wynoszą 2-3,5 zł/kg.

Na rynku hurtowym w Lublinie zarówno odmiana ‘amers’ jak i ‘prezydent’ sprzedawana jest za 2-2,5 zł/kg. ‘Węgierka’ jest odrobinę droższa i kosztuje 2,5-3 zł/kg.

W Łodzi najdrożej sprzedawana jest odmiana ‘haganta’ za 2-3 zł/kg. Nieco mniej otrzymają producenci i dystrybutorzy, którzy handlują odmianą ‘prezydent’ (1,5-2,5 zł/kg) i ‘węgierką (2-2,25 zł/kg).

Na Giełdzie Kaliskiej ceny za śliwki nie przekraczają 2 zł/kg. ‘Amers’, ‘najbolia’ i ‘prezydent’ kosztują 1,5-2 zł/kg. Równe 2 zł/kg kosztuje ‘jubileum’, ‘walor’ i ‘węgierka’. ‘Lepotica’ sprzedawana jest za 1,8 zł/kg, a ‘opal’ za 1,5 zł/kg.

We Wrocławiu śliwki oferowane są w cenie 1,5-2,5 zł/kg, natomiast w Bydgoszczy owoce można kupić za 2-2,2 zł/kg.

W tym roku w dużej mierze na mniejszą podaż owoców wpłynęła susza, co mogło mieć również przełożenie na proponowane ceny.  GUS szacuje, że tegoroczna produkcja śliwek jest o około 10 proc. niższa niż szacowano jeszcze w lipcu i wynosi około 92 tys. ton.

Analiza powstała na podstawie oficjalnych cen podanych przez rynki hurtowe w dniach 22 – 25 września br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM