Ceny śliwek na rykach hurtowych zaczynają się od 1 zł/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 04 sierpnia 2015 11:16

Ceny śliwek na rykach hurtowych zaczynają się od 1 zł/kg Najdroższe śliwki sprzedawane są we Wrocławiu, Poznaniu i na Broniszach gdzie cena maksymalna dochodzi do 4 zł/kg/ fot. shutterstock

Sezon zbioru śliwek rozpoczęty. Jak kształtują się ich ceny na rynkach hurtowych? Według analizy serwisu www.sadyogrody.pl, najdroższe śliwki sprzedawane są we Wrocławiu, Poznaniu i na podwarszawskiej giełdzie w Broniszach, gdzie cena maksymalna dochodzi do 4 zł/kg.

Cena minimalna, jaką można otrzymać za śliwki, zarówno we Wrocławiu, Poznaniu i na podwarszawskich Broniszach zaczyna się od 1 zł/kg. W Sandomierzu śliwki sprzedawane są po 2-3 zł/kg, zaś w Białymstoku ceny te są nieco wyższe i wynoszą 3,5-4 zł/kg.

Na Lubelskiej Elizówce śliwki odmiany ‘early blue’ sprzedawane są po równych cenach – 2,75 zł/kg. Odmiana ‘rana’ w tym miejscu ceniona jest na 3 zł/kg.

W Łodzi ‘rana’ sprzedawana jest za 3-3,5 zł/kg. Odmiana ‘diana’ ceniona jest na 3 zł/kg. Najmniej otrzymają sprzedający odmiany ‘herman’ , która w tym miejscu kosztuje 1 zł/kg. Śliwka ‘jerozolimka’ kosztuje około 2,5-3 zł/kg.

Giełda Kaliska oferuje wiele odmian śliwek. ‘Diana’ i ‘shiro’ cenione są na 3 zł/kg. Odmiana ‘herman’ - tak samo jak w Łodzi - kosztuje najmniej – 1 zł/kg. Sprzedający za ‘katinke’ otrzymują 2,5-3 zł/kg. Zarówno 'komet’, ‘lepotica’, jak i ‘rana’ utrzymują ten sam poziom cenowy – 2,5 zł/kg. Śliwka ‘opal’ sprzedawana jest za 2-3 zł/kg.

Tymczasem śliwka z przeznaczeniem na eksport (35+) w okolicach Grójca kosztuje 1,20 zł/kg. 

Analiza powstała na podstawie oficjalnych cen podanych przez rynki hurtowe w dniach 31 lipca – 3 sierpnia br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM